• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Opublikowano: 16-09-2022 Źródło: PGE Baltica

Rozpoczynają się badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Obiekt, który powstanie około 80 km od brzegu Morza Bałtyckiego to inwestycja spółki PGE Baltica z Grupy PGE. Prąd z elektrowni morskiej ma popłynąć na początku przyszłej dekady.


Badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Fot. ilustr. Chungking/Adobe Stock Badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Fot. ilustr. Chungking/Adobe Stock
  • Dzięki badaniom środowiskowym można zminimalizować wpływ farmy na środowisko
  • Morska farma wiatrowa Baltica 1 osiągnie moc 0,9 GW
  • Wcześniej zostaną uruchomione Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW

Rola badań środowiskowych

Badanie środowiskowe należą do kluczowych elementów w projektowaniu morskich farm wiatrowych. Umożliwiają rozpoznanie naturalnych zasobów morza geologicznych i wodnych, a także organizmów żywych zasiedlających dno morskie, roślin, ryb, ptaków i ssaków, w tym nietoperzy. Wszystko po to, aby projektując budowę farmy wiatrowej, zminimalizować wpływ na środowisko naturalne zarówno podczas budowy, jak i późniejszej wieloletniej eksploatacji. Co istotne, oprócz obszaru farmy badaniom podlegać będzie także obszar morza i lądu, na którym powstanie infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej – mówi Dariusz Lociński, prezes spółki PGE Baltica.


Ryzyka do uwzględnienia w projektowaniu

Prace mają też przynieść informacje o potencjalnych ryzykach i ograniczeniach, które należy uwzględnić w projektowaniu i późniejszej budowie morskiej farmy wiatrowej. Wyniki badań pozwolą opracować rozwiązania eliminujące negatywne oddziaływanie na przyrodniczo obszary chronione oraz otoczenie gospodarcze. Takie samo podejście zastosowano w projektach Baltica 2 i Baltica 3, obiektów, które zostaną oddane do użytku w latach 2026–2027. Obie składają się na morską farmę wiatrową Baltica o sumarycznej mocy zainstalowanej około 2,5 GW. Są realizowane przez Grupę PGE i duńską firmę Ørsted.

Źródło: PGE Baltica Źródło: PGE Baltica

Konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i spółki MEWO przeprowadzi badania środowiskowe, przygotuje raport środowiskowy i ma uzyskać dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Dalsze etapy inwestycji to opracowanie dokumentacji projektowej i otrzymanie pozwolenia na budowę.

Baltica 1, farma o mocy 0,9 GW, znajdzie się około 80 km od polskiego brzegu Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, na północ od planowanych obiektów Baltica 2 i Baltica 3. Są już pozwolenie lokalizacyjne i umowa przyłączeniowa, a dostawy energii elektrycznej mają się rozpocząć po 2030 r.

Przeczytaj także: Baltic Power: pierwszy projekt z wykonanymi badaniami geotechnicznymi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia