• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej – relacja online

Opublikowano: 04-11-2022 Źródło: inzynieria.com

W dniach 7-9 listopada 2022 r. w Krakowie odbywa się Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Zmiany klimatu powodują, że wody opadowe muszą być uwzględnione w zarządzaniu bezpieczeństwem powodziowym. O dobrych praktykach, nowych kierunkach i o powiązaniu gospodarowania wodami w miastach z ochroną przeciwpowodziową rozmawiają eksperci ze świata nauki, biznesu, samorządów oraz przedsiębiorstw wod-kan.


Uczestnicy Konferencji Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi 2021. Fot. inzynieria.com Uczestnicy Konferencji Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi 2021. Fot. inzynieria.com

Zapraszamy do fotogalerii Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej:

Fotorelacja z Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej 2022 Fotorelacja z Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej 2022

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej 2022
18:01

Zakończyły się sesje techniczne drugiego dnia kongresu #GWiOP. Przewodniczący wydarzenia, Paweł Kośmider zaprosił uczestników na uroczystą galę, która rozpocznie się po godzinie dwudziestej. Podczas gali rozdane zostaną prestiżowe nagrody TYTAN w dziedzinie gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej.


Jutro - trzeciego i ostatniego dnia Kongresu, odbędą się dwie wycieczki techniczne: Pierwsza na zaporę Świnna Poręba, gdzie do zwiedzania zostaną udostępnione: galeria kontrolno-zastrzykowa, sztolnia, wieże ujęciowa i zrzutowa oraz zapora czołowa. Osoby, które wybiorą drugą wycieczkę, zostaną oprowadzone po ciekawej i nowoczesnej zielono-niebieskiej infrastrukturze Krakowa. Plan wycieczki zakłada spacer po Parku Lotników Polskich (staw i polder), Parku Kieszonkowym przy ul. Fabrycznej z ogrodem deszczowym oraz Parku Rzecznym Wilga. 


17:48

Wystąpienie, które zamyka część merytoryczną konferencji prowadzi Michał Oleszko z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prelegent przedstawia koncepcję smart city -green city oraz podaje przegląd zielonych technologii NCBR dla miast przyszłości.


17:25

Wnioski z wdrażania nowej polityki zagospodarowania wód opadowych w Gdańsku przedstawia Agnieszka Kowalkiewicz, która kieruje działem adaptacji do zmian klimatu w spółce Gdańskie Wody.


17:06

Dr inż. Florian  Piechurski z Politechniki Śląskiej przedstawia możliwości wykorzystania rowów do obniżenia uciążliwości podtopień.


16:50

Tylko ekosystemy prawdziwe i dobrze funkcjonujące są w stanie dostarczać nam usługi ekosystemów takie jak: regulacja klimatu, oczyszczanie wód, obiegu pierwiastków i tworzenia gleby. Jeżeli chcemy skutecznie zarządzać węglem, powinniśmy dobrze poznać gdzie, skąd i dokąd on się przenosi, a największym magazynem węgla jest przyroda. 


16:43

Największym zagrożeniem dla naszego istnienia na tej planecie są zmiany, jakie zachodzą w ekosystemach pod wpływem zmian klimatu. Ten problem chyba do nas dociera, ale wciąż koncentrujemy się na elementach adaptacyjnych, a nie na przyczynach zaistniałego problemu - dr Joanna Rayss ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu rozpoczęła swoją prelekcję dotyczącą ekosystemu jako podstawy projektowania zieleni retencyjnej.


16:35

Nowym projektem realizowanym obecnie jest zielono-niebieska ulica Krupnicza w Krakowie. Realizujemy tam ogrody fasadowe, współpracujemy z innymi spółkami miejskimi, przygotowaliśmy projekt i uzyskaliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia. To modelowy przykład, który mam nadzieję przetrze drogę do "zazieleniania" innych miejskich ulic i zakątków - np. ulicy Grzegórzeckiej, gdzie będziemy przystosowywać ulice do nowej fukcji - fukcji centrum przesiadkowego. To zadanie równoważy fukcję komunikacji i adaptacji do zmian klimatu - opowiada ekspert.


16:27

Przy stawie Rybitwy mamy modelowe rozwiązanie, gdzie wodę opadową z dachów okolicznych budynków kierujemy do zbiornika i w ten sposób zasilamy zbiornik w wodę. Podobne rozwiązanie chcemy zastosowac przy szosie balickiej, która mogłaby odnowić puste dziś koryto Młynówki Królewskiej - historycznie zasilającej miejskie młyny - o działaniach krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej opowiada Łukasz Pawlik, pełniący obowiązki Miejskiego Architekta Krajobrazu w Krakowie.


16:11

W ramach strategii Instytutu budujemy system ostrzeżeń hydrologicznych przeciw powodziom błyskawicznym spowodowanym nawalnymi opadami deszczu. Założeniem czasowym systemu "flash flood" jest jego aktualizacja co 10 minut, a nie co 1-2 godziny jak funkcjonuje to w dotychczasowym modelu ostrzeżeń. Model obejmuje także system prognostyczny w obrębie czasowym do 48 godzin - opowiada Kierowniczka Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy IMGW–PIB w Krakowie


16:03

W ostatnich latach największą grupą zagrożeń płynących ze zmian klimatu są powodzie błyskawiczne. Główne prace dotychczas koncentrowały się na zagrożeniach powodziowych od strony cieków, a co zrobiono w kwesti zalewanych wodami opadowymi piwnic? - pyta Marta Barszczewska z IMGW. 


15:49

Michał Pancewicz prezentuje możliwości platformy SCALGO LIVE - interaktywnego narzędzia planistycznego opartego na przeglądarce internetowej, które umożliwia lepsze zarządzanie gospodarką wodną, ze szczególnym uwzględnieniem spływu powierzchniowego w dowolnym miejscu w Polsce.


15:44

Przyszłość systemów odwodnienia idzie w kierunku mikroretencji. Zakres informacji w przyszłości będzie się ciągle powiększał. Oprócz symulacji będziemy też w końcu zmuszeni do wdrażania "real time control" - to docelowo w systemach ogólnospławnych uznaje się za "must have". A w przyszłości, być może standardem będzie oprogramowanie CFD, które dziś wydaje się dosyć abstrakcyjne, ale przecież tak samo wyglądały dziesięć lat temu modele, których używamy dzisiaj - podsumował badacz z Politechniki Częstochowskiej.


15:40

Po przerwie obiadowej ruszyła ostatnia sesja techniczna zamykająca część merytoryczną kongresu. Biorący w niej udział prelegenci będa się wypowiadać o zagadnieniach związanych z digitalizacją, monitoringiem i zielono-niebieską infrastrukturą. Jako pierwszy referat przedstawia prof. Maciej Mrowiec z Politechniki Częstochowskiej. Prezentacja dotyczy potrzeb i wyzwań w informatyzacji miejskich systemów odwodnienia.


14:45

Uczestnicy Kongresu udali się na przerwę obiadową oraz zwiedzanie wystawy branżowej, z której można skorzystać także online na stronie: https://konferencje.inzynieria.com/gwiop2022/wystawa/

14:39

Zainteresowanie mediów tematyką suszy spada od 2015 r. choć w rzeczywistości stan wody w Wiśle z roku na rok jest coraz bardziej alarmujący. To jest poważny problem dla wodociągów warszawskich, bo wydajność ujęć infiltracyjnych zależy przede wszystkim od poziomu wody w rzece.

14:32

Rozpoczęty w niedzielę szczyt klimatyczny COP 27 jednocznacznie stawia problemy powodzi i suszy jako jednocznaczne. My, jako Wodociągi Warszawskie od wielu lat monitorujemy poziom wody w Wiśle i dokumentujemy zjawisko suszy hydrologicznej - mówi Anna Olejnik, zastępca Dyrektora Pionu Wody w MPWiK Warszawa.


14:14

"Prosty przepis na monitoring hydrologiczny na przykładzie zbiornika Świnna Poręba" - tak brzmi temat wystąpienia Karola Mikołajewskiego z firmy Retencja.pl, który rozpoczął swoje wystąpienie.

Już jutro - trzeciego dnia kongresu - będzie możliwość udania się na wycieczkę techniczną właśnie na zaporę w Świnnej Porębie. 

14:04

Opieramy się na modelu hydrodynamicznym IMGW HD i widzimy bardzo dużą potrzebę rozwoju systemów, na kórych pracujemy, aby lepiej przygotowywać informacje o zagrożeniu. Teraz dajemy takie informacje punktowe, ale powinniśmy przechodzić na ostrzeganie obszarowe. - badaczka przedstawia plany Instytutu.


14:02

O zjawisku powodzi powinniśmy myśleć cały czas - nie tylko kiedy ono występuje, ale przede wszystkim, gdy go nie ma, abyśmy mogli się dobrze przygotować - prelekcję rozpoczęła Marta Bedryj, Kierowniczka Biura Modelowania Powodziowego i Suszy IMGW-PIB. 

13:53

Retencja polderowa w regionach wodnych Małej i Górnej Wisły - ochrona Krakowa przed powodzią. Od wielu lat trwa dyskusja nad budową polderów wiślanych. Wykorzystując obecne modele rzeki Wisły i jej dopływów wykonaliśmy studium wykonalności, dzięki któremu udało nam się ustalić odpowiednią lokalizację polderów - 10 dużych polderów, z których na skutek konsultacji społecznych (które nie były łatwe) jeden został zastąpiony dwoma mniejszymi. Celem strategicznym projektu jest ochrona ponad 100 000 mieszkanców przed powodzią - relacjonuje dyrektor Radosław Radoń z RZGW w Krakowie.


13:30

Robert Sołtysik - prezes geotechnicznej firmy SOLEY opoiwada o zaletach metody trenchmixingu (CDMM) - więcej na temat tej technologii można przeczytać w artykule opublikowanym na łamach magazynu "GDMT - Geoinżyneiria, drogi, Mosty Tunele" oraz udostępnionym (po zalogowaniu) na portalu inzynieria.com.

 

 

13:18

Chcielibyśmy także, by nasze działania chroniły społeczność na wypadek suszy - spotyka się to ze znacznym niezrozumieniem społecznym i stanowiskiem, że "zbiornik suchy - owszem, ale nie na moim terenie" - zauważa dyrektor Sikora.

13:10

Dyrektor Małgorzata Sikora zaprezentowała mapy zlewni Prądnika po konsultacjach społecznych i zaznaczyła, jak ważne jest współdziałanie ze społecznością lokalną i uzyskanie jej aprobaty dla planowanych inwestycji.

13:06

W chwili obecnej, od 7 września bieżącego roku, mapa zagrożenia powodziowego uległa drastycznemu ograniczeniu, dzięki podjętym przez nas już pięć lat temu działanim na terenie Wisły Sandomierskiej - tłumaczy Małgorzata Sikora, dyrektorka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.


12:50

Nowe metody to czujniki liniowe i metoda termiczna. Czujniki liniowe pozwalają mierzyć dany parametr na całej długości czujnika. Termomonitoring przecieków jest skutecznym sposobem wykrywania przecieków - tłumaczy badacz.

12:46

Budżet jest ograniczony, więc należy podejmować takie decyzje, które przyniosą jak największą skuteczność ochrony przecipowodziowej. Ale dotychczasowe metody badań ziemnych budowli piętrzących nie były wystarczające, aby wykrywać problemy we wczesnej fazie rozwoju - wyjasnia dr inż. Krzysztof Radzicki z Politechniki Krakowskiej. 


12:23

Geotechnik walczy ze skutkami braku meloriacji albo sam te problemy prokuruje. Realizując każdą inwestycję w oparciu o prawo budowlane musimy uwzględnić wszystkie przyszłe zjawiska w aspekcie "hydro" - ale czy tak się dzieje?... - pyta specjalista.


12:17

Po przerwie kawowej sesję techniczna poświęconą ochronie przeciwpowodziowej rozpoczął dr inż. Jarosław Rybak prelekcją o modernizacji systemów ochrony przeciwpowodziowej z perspektywy konsultanta geotechnika.

11:50

Ostatnim wystąpieniem w sesji technicznej poświęconej ochronie przeciwpowodzowej jest prelekcja Aleksandra Brodowskiego, prezentująca innowacyjne metody inspekcji studni głębinowych oraz przestrzeni zamkniętych – Systemy Fortec Triton i Fortec Multispector.

 

Przypominamy, że wciąż można wziąć udział w Kongresie ONLINE za pośrednictwem platformy edukacyjnej AkademiaInzynieria.com.


11:34

Wymóg retencji od 2012 r. przynosi miarodajny potencjał. Stworzyliśmy 17 modeli opadowych dla Krakowa, z których wybraliśmy jeden najbardziej miarodajny. W 2021 r. zaczęliśmy wymagać retencji z dróg i uruchomiliśmy program redukcji zrzutów przez przelewy burzowe. Dzięki takim działaniom w Krakowie czujemy się bardziej bezpieczni, choć flash flood'y nadal nam zagrażają - opowiada ekspert.


11:27

Wody opadowe są o wiele większym udziałem produkcji wody, niż ta, którą musimy uzdatnić i zapewnić odbiorcom - to jako ciekawostka, ale też informacja z czym musimy się borykać  - mówi we wstępie swojej prelekcji o tytule "Retencja po krakowsku" Marcin Glixelli z Wodociągów Miasta Krakowa. 

11:06

Nasz system modułowych zbiorników retencyjnych to rozwiązanie, które wnosi zupełnie nową jakość do tego typu produktów - posiadają unikalny kształt i konstrukcję. Naszą misją jest kompleksowe rozwiązanie wyzwania retencji wód opadowych przy użyciu zaawansowanej technologicznie prefabrykacji - mówi Mariusz Balicki z firmy Sienkiewicz Mat-Bud Sp. z o.o. - sponsora generalnego Kongresu.


10:55

Paweł NIewiadomski  z HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o. opowiada o budowie kolektora Wiślanego w Warszawie z punktu widzenia producenta rur betonowych.

 

 

10:40

Rozwiązania polietylenowe zbiorników inteligentnych Uponor Infra to kompatybilne połączenie ze swobą różnych elementów, które mogą mieć wielofunkcyjne zastosowanie w zależności od potrzeb chwili. Składają się z układu podczyszczania, układu retencji oraz układu pompowego/hydroforowego - tłumaczy była kierowniczka Działu Technicznego, a obecnie kierowniczka Śląskiego Biura Sprzedaży Uponor Infra.


10:35

Szukanie nowatorskich rozwiązań, które dają nam gwarancję bezawaryjności nie przez 5, ale przez 100 lat, pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość w dobie dotkliwych zmian klimatycznych - z optymizmem mówi Joanna Szafron z firmy Uponor Infra.

10:24

Bez uwłaszczenia operatorów nigdy nie będzie porządku w polskich systemach. Dziś wodami opadowymi zajmują się albo zarządy dróg albo urzędy miast albo wodociągi - brzmi końcowa teza Andrzeja Osińskiego.

10:17

Moment wydawania decyzji hydrotechnicznych jest jedynym momentem rzetelnego dialogu między zainteresowanymi stronami. Warunki techniczne wydawane rzetelnie mogą pomóc inwestorom i wykonawcom - to nie jest wstrzymywanie inwestycji, to jech ochrona przed przyszłymi awariami i kryzysami - zauważa ekspert PZTiTS


10:11

"Epizod powodziowy", oprócz zagrożeń globalnych, jest coraz bardziej zagrażającą sytuacją kryzysową, a do tego dochodzi niedofinansowanie branży - prelekcję rozpoczął Andrzej Osiński z  Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

10:06

Prawo należy zmienić, bo my popełniamy trzy grzechy - ekologiczny, wobec gospodarki i wobec inżynierii środowiska.  A przecież każdy problem jest też szansą - skonstatował Paweł Licznar.

09:52

Nie będzie lepiej, dopóki sami tego nie naprawimy. Brak jest chociażby definicji przelewu burzowego. Więc jak mamy iść dalej z prawodastwem? - pyta ekspert.


09:49

Nie można po prostu stworzyć jednej metryki dotyczącej przelewów burzowych dla całej Polski - to jest nieuczciwe. Ale w naszym kraju przelewy burzowe są tematem politycznym i to jest straszne - opowiada prof. dr hab. inż. Paweł Licznar, współzałożyciel Retencja.pl.


09:26

Na naszych oczach odgrywa się pewna rewolucja - zielono-niebieska infrastruktura staje się elementem, dzieki któremu inwetycje w miastach zaczynają być przychylnie postrzegane przez mieszkańców, którzy odczuwają także niedogodności związane z ich przeprowadzaniem - swoje wystąpienie rozpoczął Jacek Sobkowiak z firmy Tormel S.A.


09:22

Oprócz rozbudowy oczyszczalni ścieków rozbudowujemy także retencję. Przede wszystkim kolektor Odra oraz cztery zbiorniki retencyjne na Porcie Południowym, a także nowy kolektor Odra, który stanowiłby zabezpieczenie na wypadek awarii - zakończył Wojciech Stanek.

09:17

Problemem jest sytuacja jaką mamy z Wodami Polskimi - 19 pozwoleń procedujemy już półtora roku. Taka współpraca jest bardzo uciążliwa - przyznaje wiceprezes MPWiK S. A. 


09:13

Przeanalizowaliśmy sytuacie i stwierdziliśmy, że musimy zwiększyć przepustowość naszej oczyszczalni, bo nie ma innej możliwości przyjęcia ścieków burzowych. Problemy pojawiają się też w osadnikach wtórnych - jeśli przypływa więcej niż 9500 m3/ godz. osad jest wynoszony z osadników  - mówi Wojciech Stanek, wiceprezes zarządu MPWiK SA we Wrocławiu.

09:09

Rozpoczął się drugi dzień Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej - przed nami trzy sesje techniczne podczas których wystąpi 26 prelegentów. Obszar tematyczny dzisiejszych wystąpień będzie dotyczył:

  • Ochrony Przeciwpowodziowej
  • Gospodarowania Wodami
  • Digitalizacji i moitoringu oraz zielono-niebieskiej infrastruktury


18:31

Panel Dyskusyjny - Zarządzanie kryzyswe w gospodarce wodnej zakończył pierwszy dzień Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej.


Relację online wznowimy już jutro od godziny 9:00 - z programem drugiego dnia #GWiOP2022 można zapoznać się na stronie Kongresu.


Zapraszamy także do obejrzenia FOTOGALERII! 

18:20

Jako organ wydający pozwolenia wodno-prawne niestety stwierdzam, że na papierze brzmi to lepiej niż w rzeczywistości. Np. budowa podziemnych parkingów w Krakowie szkodzi zasobom wodnym miasta - inwestorzy nastawieni są jedynie na zysk bez myślenia o tym, że wysuszają okoliczne stawy i tereny podmokłe niszcząc ekosystem i działając na szkodę lokalnej ludności. - przyznaje Małgorzata Sikora z Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Mówimy o zielono-niebieskiej infrastrukturze, ale betonoza polskich miast postępuje. Wciąż wygrywa pogląd, że betonowy plac jest lepszy od terenu, na którym występuje roślinność. Jest to krytykowane i mam nadzieję, ze ta krytyka dotrze do jak najszerszego grona decydentów, ale ja sam spotykałem się wielokrotnie z głosami lekceważącymi wartość i konieczność uwzględniania terenów zalewowych - mamy obowiązek je chronić i powiększać obszary, które utrzymują wodę i wilgoć. Bez poszerzania świadomości w tym względzie nie uda nam się wygrać bitwy o zieloną-infrastrukturę - podkreśla senator Stanisław Gawłowski. 

18:12

Woda staje się zasobem, a nie problemem inżynieryjnym - należy uwzględnić ją na wszystkich etapach planowania, aby zaproponować rozwiązania, które będą bardziej efektywne. Cieszy, że świadomość tego problemu jest dość duża, a prezydent miasta wydał zarządzanie, które obligują wszystkie jednostki miejskie do dbania o kwestie retencji. Kosztu musimy rozłożyć nie na "tu i teraz", ale na dekady, aby akumulować wodę w mieście. To jest wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć - ocenia Przemysław Matyja, Urbanista Miasta Wrocławia. 


18:00

Powódź jest kryzysem krótkotrwałym. My na Ukrainie teraz borykamy się z problemami, które są długotrwałe. To pokazuje jak ważne jest tworzenie "resilient city" - zarządzanie kryzysowe należy budować nie tylko na powodziach, ale i na innych czynnikach i bodźcach długotrwałych, które mogą poważnie zaszkodzić fukncjonowaniu infrastruktury nie tylko wodno-kanalizacyjnej, ale także ciepłowniczej i energetycznej... - zwraca uwagę Volodymyr Kondzolna z Drohobyckiego Instytutu Miejskiego.


17:57

Poza legalizacją dla operatorów sieci pozostaje zagadnienie - jak egzekwować należności za operowanie siecią? To kwestia, która uniemożliwia sprawne funkcjonowanie spółkom wodociągowym. Musi nastąpić poprawa współpracy między regulatorem a wodociągami. Na razie mamy narastające niezrozumienie, które w ostatnim czasie doprowadziło do sytuacji, że wodociągi są zmuszone szkać pomocy w ministerstwie... - zaznacza Krzysztof Dąbrowski z IGWP. 


17:47

Współpraca z jednostkami miejskimi jest niezbędna, aby wprowadzić nasz plan inwestycyjny w życie - chociażby w przypadu zielono-niebieskiej infrastruktury musi nastąpić współpraca z Zarządem Dróg, aby te drogi można było rozszczelnić. Mobilizujemy także Miejski Wydział Architektury i Urbanistyki, aby wszelkie zatwierdzane przez nich plany bezwględnie uwzględniały retencjonowanie - mówi Marek Borkowski, prezes poznańskiej spółki Aquanet S.A.



17:45

Należy także podkreślić, że obecnie w sytuacji kryzysowej narodziło się w Polsce społeczeństwo obywatelskie. Nasz dostęp do wiedzy i kontakt między sobą jest nieporównywalnie większy niż w 1997r. Powstał system szybkiego alertowania, dzięki czemu społeczność lokalna wspiera służby specjalistyczne w usuwaniu utrudnień - jak chociażby śmieci, które mogłyby doprowadzić do kryzysu i podtopień - zaznacza Piotr Ziętara.  

17:39

Nie da się rozwiązać żadnego problemu bez współpracy administracji rządowej z administracją samorządową. Jak to funkcjonuje w rzeczywistości? - pytanie zostało skierowane do prezesów firm wodociągowych. 
Sytuacje są różne - dotyczą nie tylko powodzi i suszy i w każdej z nich mamy "gorącą linię" z dyrektor Małgorzatą Sikorą z Wód Polskich - przyznaje Piotr Ziętara z Wodociągów Miasta Krakowa.


17:26

Rozpoczyna się Panel Dyskusyjny - Zarządzanie kryzysowe w gospodarce wodnej. Debatę poprowadzi Witold Sumisławski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia oraz MPWiK S.A. ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Głos zabiorą:
 

  • Marek Borkowski - Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Rozwoju w Aquanet S.A.
  • Krzysztof Dąbrowski - Prezes IWGP
  • Stanisław Gawłowski - Senator Rzeczpospolitej Polskiej
  • Volodymyr Kondzolka - Drohobycki Instytut Miejski
  • Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu spółki Gdańskie Wody
  • Przemysław Matyja - Dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Wrocławia
  • Małgorzata Sikora - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, PGW Wody Polskie
  • Piotr Ziętara - Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa S.A.


 

17:20

Promowana w punktacji projektów będzie retencja wykorzystująca wody opadowe jako zasób do utrzymania zieleni miejskiej - tworzenie i odnowienie parków, linów zieleni, stref wietrzenia miasta, stref zieleni przyulicznej, miejskie ogrody... preferowana będzie także retencja na gruncie choć zielone dachy także będą dopuszczalne.  


17:15

W ramach tego projektu (MPA) zidentyfikowano problemy wynikające ze zmian klimatu - podtopienia powodzie, zalania. Zmiany klimatu nasilają występowanie deszczy nawalnych, które powodują niewydolność systemów kanalizacyjnych. A wiemy, że zjawiska te będą coraz bardziej intensywne. Z drugiej strony opady są bardziej intensywne, ale rzadsze, co prowadzi do niedoborów wody - zjawiska suszy oraz miejskich wysp ciepła. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie, a nie odprowadzenie wody opadowej - retencja i zielono-niebieska infrastruktura. Wody opadowe są cennym zasobem, i pokazuje to prawo wodne, które wyłączyło je z obszaru ścieków - mówi Piotr Czarnocki.

17:03

Po przerwie kawowej, referat na temat finansowania inwestycji w obszarze adaptacji do zmian klimatu w ramach programu FEnIKS 2021-2027 wygłasza przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Piotr Czarnocki.

16:23

Minęło 25 lat, a nikt nigdy nie zapytał, jak zbudować wodociągi wodoodporne, jakie wnioski wyciągnęliśmy, jak się na taką katastrofę przygotować... Nikogo w Polsce nie zainteresowały nasze unikalne doświadczenia. A rzecież z takimi sytuacjami będziemy się spotykać w przyszłości. Można powiedzieć, że nasi ukraińscy sąsiedzi już się z nimi borykają... - skonstatował na zakończenie swojego wystąpienia Witold Sumisławski. 

16:14

Natychmiast uruchomiliśmy strategię utrzymywania miasta podczas kataklizmu - szpitali, niezbędnej infrastruktury... Nie było to łatwe - w 1997 roku Wrocław miał trzy beczkowozy. Od pewnego momentu praktyka zupełnie rozjechała się z teorią przewidywanych scenariuszy powodzi. Ta powódź powinna być ważnym doświadczeniem i punktem wyjścia do tworzenia scenariuszy kryzysowych na przyszłość - przestrzega ekspert.
 

16:10

Infrastruktura kanalizacyjna oczywiście była bardzo mocno zniszczona - wszystko to co było planowane i przewidywane wsześniej, okazało się zupełnie niewspółmierne w obliczu kataklizmu, z którym mieliśmy do czynienia - relacjonuje Witold Sumisławski.

16:05

Najważniejsza w tamtym czasie przepompownia - tzw. Stary Port znalazła się pod wodą, straty bezpośrednie wyceniono na 56 mln zł. Udało nam się na miesiąc przed powodzią ubezpieczyć majątek MPWiK. Dzięki temu odbudowaliśmy infrastrukturę po kataklizmie - o wielkiej wodzie we Wrocławiu w 1997 r. opowiada Witold Sumisławski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia oraz MPWiK S.A. ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi.
 

15:52

W Kongresie wciąż można wziąć udział ONLINE za pośrednictwem platformy edukacyjnej AkademiaInzynieria.com 
 

15:48

Staramy się wprowadzać innowacje - jak np. mobilne zapory przeciwpowodziowe. Organizujemy także cykliczne ćwiczenia przeciwpowodziowe i prowadzimy proces modelowania hydrodynamicznego. Bardzo istotna jest także komunikacja z mieszkańcami - zarówno przed wystąpieniem kryzysu, jak i podczas epizodów krytycznych - o działaniach Wód Gdańśkich opowiada Wojciech Szpakowski.

15:43

System monitoringu opadów oraz system zarządzania kryzysowego wraz z analizami opadowymi wykonanymi w latach 2018-2022 pomagają skutecznie zarządzać zdarzeniami kryzysowymi w aglomeracji gdańskiej - podkreśla ekspert.
 

15:40

Spółka Gdańskie Wody pełni ważny udział w planie zarządzania kryzysowego miasta - szczególnie w elementach związanych z wodą, takich jak powodzie opadowe, sztormowe, roztopowe i zatorowe. Dlatego wprowadziliśmy plan operacyjny działania spółki uwzględniający tryby działania przy różnych stopniach nasilenia kryzysu - dr inż. Wojciech Szpakowski, Dyrektor ds. Technicznych w spółce Gdańskie Wody wygłasza referat "Gdańskie podejście do zarządzania kryzysowego związanego z gospodarowaniem wodami."

15:27

Kończymy takie zadania jak ochrona przeciwpowodziowa Żuław, ochrona przeciwpowodziowa Kotliny Kłodzkiej, renaturyzacja rzeki Białej Tarnowskiej, rzeki Wisłoki z dopływami oraz ciekawe zadanie budowy flotylli lodołamaczy do zimowej ochrony przeciwpowodziowej na Odrze i Wiśle. Natomiast unikamy finansowania kanalizacji przeciwdeszczowej wszędzie tam, gdzie można lepiej wykorzystać wodę opadową. 
 

15:22

Kolejnymi programami są Klimatyczne Uzdrowiska i Moja Woda - ten ostatni dedykowany jest odbiorcom indywidualnym realizującym zadania z zakresu mikroinstalacji zagospodarowujących wodę deszczową na terenie posesji. Planujemy kolejne edycje tego programu, bo najważniejsza jest inicjatywa ludzi i powszechna świadomość, że kwestie zagospodarowania deszczówki są istotne i dotyczą nas wszystkich - mówi Anna Czyżewska.

15:17

Ze środków krajowych mamy trzy główne programy finansowania. Pierwszym z nich jest adaptacja do zmian klimatu – w ramach którego finansowane są zadania z zakresu zapobiegania powodzi i suszy oraz odpowiedniego dostępu do wody pitnej. Finansujemy głównie jednostki samorządu terytorialnego oraz ich spółki, a istotnym wabikiem w tym programie jest możliwość umorzenia nawet do 50% kapitału wypłaconej pożyczki - relacjonuje Anna Czyżewska.

15:13

Anna Czyżewska - Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wygłasza referat na temat aktualnych i przyszłych programów finansujących działania z zakresu gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej.

15:09

Duże inwestycje są drogie, a zapewnienie inwestowania na przestrzeni lat jest niełatwe, gdyż realizują je instytucje mające budżetowanie roczne. Budowa np. dużego zbiornika wodnego może trwać ok. 7 lat (przykład Świnnej Poręby) – to wszystko należy dobrze zaplanować, także kosztowo. [...] Kolejnym problemem jest brak uzasadnienia biznesowego - inwestując w ochronę przeciwpowodziową lub ochronę przed suszą, chronimy się przed stratami, ale nie generujemy przychodów. Mamy także czynnik społeczny - uporządkowanie kwestii własnościowych i mierzenie się z niechęcią lokalnych społeczeństw - zauważa ekspert Ministerstwa Infrastruktury.  

15:04

Kolejnym źródłem finansowania są narzędzia kredytowe m.in. z Banku Światowego i Banku Rady Europy. Ponieważ dotacje budżetowe z ramienia budżetu państwa nie będą wystarczające względem potrzeb planowanych inwestycji. Nie zapominajmy także o środkach własnych inwestora – ale nie są one na tyle duże, aby pokryć realizację dużych projektów

14:54

Podstawowym źródłem finansowania dużych inwestycji w gospodarce wodnej są środki europejskie – bez nich w Polsce byłoby bardzo słabo. Nawet 80% finansowania stanowią środki z funduszy europejskich – w tym FENiKS z zasobem 600 mln euro - zaznacza Michał Tomusiak.
 

14:15

Połączyliśmy się online z dr Tabeą Lisner - ekspertką ONZ ds. naukowej oceny zmian klimatu. Wystąpienie jest tłumaczone symultanicznie.
 

12:02

Po przerwie Jędrzej Bujny i Grzegorz Gałabuda kontynuują warsztaty dotyczące instrumentów prawnych zagospodarowania deszczówki.
 

11:43

Trwa przerwa w warsztatach. Zachęcamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy biznesowej będącej interaktywną wersją wystawy odbywającej się w centrum kongresowym podczas trwania #GWiOP2022
 

10:00

Przez dwa dni samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, wykonawcy, producenci i naukowcy będą rozmawiać o gotowości sektora gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu. Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej jeszcze przed oficjalnym otwarciem rozpoczynają warsztaty praktyczne prowadzone przez ekspertów w dziedzinie prawa i doradztwa: Jędrzeja Bujnego z Kancelarii Bujny - prawo dla ekosystemu oraz Grzegorza Gałabudę z SID Szkolenia i Doradztwo Sp. z o.o.  

Warsztaty dotyczą m.in.:

  • instrumentów prawnych zagospodarowania deszczówki – problemy i wyzwania w świetle najnowszego orzecznictwa i postępowania prokuratury
  • deszczówki w gminie – mapa drogowa dla organów i przedsiębiorstw
  • kto jest odpowiedzialny za retencję w gminie? – ryzyka i zagrożenia
  • roli i statusu PGW Wody Polskie (ze szczególnym uwzględnieniem opłat za usługi wodne ) wobec deszczówki i retencji
  • wód opadowych i roztopowych w procedurze ustalania taryf dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych
  • opłaty retencyjnej – metodyki i procedury liczenia
  • opłaty za zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych – metodyki i procedury liczenia
     

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.