Na wodach Tajwanu wkrótce rozpocznie się budowa dwóch morskich farm wiatrowych Greater Changhua 2b i 4 o łącznej mocy do 920 MW. Prace na lądzie i produkcja komponentów rozpoczną się jeszcze w tym roku, a obiekty mają być gotowe do końca 2025 r.
Rusza budowa morskich farm wiatrowych na wodach Tajwanu. Fot. Ørsted
Wykonawcą morskich farm wiatrowych jest spółka Ørsted, która w 2018 r. wygrała pierwszą na Tajwanie aukcję na moce w obszarze energetyki morskiej (decydowała cena za energię elektryczną). W 2020 r. firma podpisała kontrakt na dostawy prądu dla zakładów Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. To zadecydowało o realizacji inwestycji.
Morskie farmy wiatrowe znajdą się około 35-60 km od wybrzeża Changhua. Wiatraki będą posadowione na głębokościach 23,8–44,1 m i zajmą obszar 185 km2. Zaplanowano 65 wież wiatrowych z turbinami o mocy jednostkowej 14 MW.
Po raz pierwszy w regionie Azji i Pacyfiku zastosowane zostaną fundamenty z płaszczem ssącym (ang. suction bucket jacket foundations).
Źródło: Ørsted
Firma aktualnie buduje morskie farmy wiatrowe Greater Changhua 1 i 2a o sumarycznej mocy 900 MW, które mają zostać oddane do użytku w 2023 r. roku. Jest też współwłaścicielem pierwszej komercyjnej morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie, Formosa 1 o mocy 128 MW, działającej od 2019 r. Po zakończeniu budowy elektrowni wiatrowych Changhua 2b i 4 spółka będzie dysponować mocą zainstalowaną 1,82 GW.
Na farmie Changhua 1 prowadzone są badania, czy fundamenty wiatraków morskich mogą stać się siedliskiem koralowców.
Przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków zapewnionych przez Grupę Ørsted i kapitału dłużnego z krajowego rynku tajwańskiego.
Przeczytaj także: Francja – u wybrzeży Normandii powstanie morska farma wiatrowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.