• Instalacja pozwoli zwiększyć produkcję ciepła o 90 tys. MWh rocznie
  • Zakład zużyje o 50 tys. m3 wody mniej
  • Ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej

Znacznie więcej ciepła z tej samej ilości odpadów

Instalacja odzysku ciepła ze spalin to rozwiązanie, dzięki któremu można wykorzystać ciepło do tej pory trafiające do atmosfery razem z parą wodną i spalinami. Sposób jest efektywny i ekologiczny. Wtórne użycie spalin daje możliwość odzyskania ciepła odpadowego. Ilość energii pozyskiwanej w tym procesie, która byłaby wytworzona w elektrowni węglowej spowodowałaby emisję 26 tys. ton CO2 rocznie. Większa ilość ciepła będzie produkowana z tej samej ilości odpadów.


Średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego wybudowanego z zachowaniem obecnych standardów cieplnych to 10 MWh na rok. Energia odzyskana ze spalin pozwoli na dodatkowe ogrzanie przez cały rok niemal 9 tys. takich domów – podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK).

Istotne oszczędności wody

Spaliny ze spalarni składają się przede wszystkim z pary wodnej o temperaturze 140 st. Celsjusza. W instalacji będą zawracane i ponownie wykorzystane do podgrzania ciepłej wody w miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednocześnie zużycie wody z sieci wodociągowej spadnie o 50 tys. m3 rocznie.

Działanie instalacji odzysku spalin

Głównym elementem systemu jest dwustopniowy skruber (urządzenie do pochłaniania niektórych składników mieszaniny gazowej przez ciecz). Znajduje się w hali wentylatorów krakowskiego zakładu. Jego pierwsza część to schładzacz służący do wstępnego kondycjonowania spalin. Są ochładzane do temperatury 70 st. Celsjusza, usuwane są z nich zanieczyszczenia. Potem przechodzą do kondensera – chłodzą się do 45 st. Celsjusza, następuje kondensacja wilgoci ze spalin. Dzieje się tak dzięki cyrkulacji cieczy roboczej pomiędzy zbiornikiem kondensera a wypełnieniem strukturalnym. Ciepło z kondensacji jest przekazywane przez poprzez płytowe wymienniki ciepła do systemu ciepłowniczego miasta.

Koszt budowy instalacji odzysku ciepła ze spalin wyniósł prawie 37,22 mln zł netto. Kwota dofinansowania (pożyczka preferencyjna) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 13,16 mln zł. Wykonawcą była firma SEEN Technologie.

Przeczytaj także: Wałbrzych planuje produkcję wodoru z odpadów plastikowych