Na placu budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu wykonano fundament pod kocioł odzysknicowy, inaczej zwany HRSG (ang. heat recovery steam generator). To jedno z najważniejszych urządzeń w siłowni.
Wykonano fundament pod kocioł odzysknicowy dla elektrowni w Grudziądzu. Fot. Energa
- Do wykonania fundamentu zużyto 1,6 tys. m3 betonu z czterech wytwórni
- Kocioł waży 3 tys. ton i ma 44 m wysokości
- Grunt wzmocniono instalując 200 pali zagłębionych na prawie 10 m
Płyta fundamentowa pod kocioł HRSG
Fundament powstawał przez ponad 15 godzin. W trybie ciągłym odbywały się dostawy i układanie mieszanki betonowej. Wykorzystano 1,6 tys. m3 betonu pochodzącego z lokalnych wytwórni w Grudziądzu, Chełmnie, Lubiczu i Kwidzynie. Zrealizowano 200 kursów betonowozami. Jakość sprawdzano weryfikując pobierane próbki materiału, by potwierdzić oczekiwane parametry.
Fot. Energa
Na płycie fundamentowej zostanie posadowiony liczący 44 m kocioł o masie 3 tys. ton, a także dodatkowa infrastruktura – wysoki na 60 m komin, konstrukcje stalowe i mniejsze urządzenia. Przed wykonaniem płyty grunt wzmocniono instalując 200 pali zagłębionych na prawie 10 m.
Na budowie elektrowni w Grudziądzu zaawansowane są już prace związane z produkcją komponentów. Montaż pierwszych elementów konstrukcji rozpocznie się w październiku 2023 r. Wszystkie roboty mają być sfinalizowane przed końcem 2024 r.
Fot. Energa
Kocioł dla nowoczesnej elektrowni gazowo-parowej
Kocioł HSRG (odzysknicowy) połączy oba rodzaje turbin, które znajdą się w elektrowni i umożliwi im wspólne napędzanie generatora. Urządzenie odzyskuje energię cieplną gazów wylotowych turbiny gazowej i wykorzystuje ją do podgrzewania wody, a sprężona para wodna napędza turbinę parową. W ten sposób obie wytwarzają energię mechaniczną, która w generatorze jest przekształcana w elektryczną.
Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu o mocy netto 560 MW zostanie uruchomiona w 2025 r. Będzie jedną z najnowocześniejszych takich jednostek w Europie. Z siecią elektroenergetyczną zostanie połączona za pomocą odległej o 300 m stacji elektroenergetycznej. Gaz ziemny zapewni gazociąg przesyłowy Gaz-Systemu. W odległości 1 km od elektrowni powstanie stacja redukcyjna. Sprawność bloku energetycznego przekroczy 60%.
Fot. Energa
Obiekt ma zwiększyć zasoby niskoemisyjnych źródeł wytwórczych w Grupie Orlen. Moc elektrowni gazowo-parowych i innych źródeł ma wzrosnąć do 2030 r. z 1,7 GW do 4 GW.
Podobne prace przeprowadzono w Ostrołęce. Pod fundament kotła HSRG powstającej elektrowni parowo-gazowej o mocy 750 MW użyto ponad 2 tys. m3 mieszanki betonowej. Dostarczały ją zakłady z Ostrołęki i Łomży. Montaż pierwszych elementów kotła ma rozpocząć się między II a III kwartałem 2023 r.
Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Polsce. Jest projektant i wykonawca
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.