• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Morskie farmy wiatrowe – więcej bałtyckiego wiatru dla PGE

Opublikowano: 11-08-2023 Źródło: PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało pięć pozwoleń na realizację kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych. Oznacza to możliwość tworzenia sztucznych wysp oraz montażu konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach Morza Bałtyckiego. Decyzja dotyczy lokalizacji, o które starała się Grupa PGE.


Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. brand.punkt/Adobe Stock Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. brand.punkt/Adobe Stock

Trzy z pięciu morskich farm wiatrowych zostanie wybudowanych z udziałem partnerów. W obszarze położonym 42 km od brzegu w pobliżu już realizowanych przez PGE obiektów może powstać siłownia o mocy do 990 MW na powierzchni 118 km2. Prawie 45% udziałów ma w niej Tauron, a pozostałe PGE.

560 MW (77 km2) można zainstalować w morskiej farmie wiatrowej odległej od wybrzeża Bałtyku o 85 km. Partnerem PGE w tym projekcie jest Enea z niemal 34% udziałem. Bezpośrednio przy miejscu budowy elektrowni Baltica 2 i Baltica 3, 32 km od brzegu, znajduje są obszar (17 km2) dla morskiej farmy wiatrowej o mocy do 210 MW. Tu PGE dzieli udziały pół na pół z firmą Ørsted.

Źródło: PGE Źródło: PGE

W dwóch pozostałych lokalizacjach Grupa PGE ma 100% udziałów. To 121 km2 oddalonych o 48 km od brzegu Bałtyku w sąsiedztwie realizowanych przez grupę projektów. Może tu powstać morska farma wiatrowa o mocy do 975 MW. Kolejny, dla siłowni do 1185 MW, ma 143 km2. Znajduje się obok planowanej elektrowni Baltica 1 78 km od wybrzeża.

Łączny potencjał tych obszarów przekracza 3,9 GW. Dodatkowo PGE przygotowuje budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 (około 1,5 GW) i Baltica 3 o mocy (miej więcej 1 GW). Mają rozpocząć produkcję energii elektrycznej przed 2030 r. W planach jest jeszcze Baltica 1 (900 MW). Ma zostać oddana do użytku po 2030 r.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreśla, że dzięki nowym obszarom grupa przekroczy zakładany na 2040 r. cel 6,5 GW ze źródeł offshore.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – sześć kolejnych lokalizacji

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!