Zamówienie obejmuje cztery podstacje elektroenergetyczne o mocy 375 MW. Obiekty będą miały po dwa transformatory. Mają odbierać prąd wytwarzany przez turbiny wiatraków i eksportować go do stacji na lądzie.

Umowę podpisano z konsorcjum firm Semco Maritime i PTSC Mechanical & Construction (PTSC M&C). Podstacje zostaną wyprodukowane w stoczni PTSC M&C w Vungtau znajdującej się w południowej części Wietnamu. Semco Maritime zaprojektuje, zakupi i zainstaluje systemy wysokiego i średniego napięcia, SCADA oraz systemy pomocnicze wspierane przez ISC Consulting Engineers i Hyundai Electric.

Zadanie będzie wykonywane w latach 2023–2026.

Morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie się składać ze 107 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 14 MW i łącznej mocy 1498 MW. Powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego między Łebą a Ustką. Najbliższe lądu wiatraki będą oddalone od brzegu o 25 km.

Baltica 2 ma zostać oddana do użytku do końca 2027 r., a Baltica 3 o mocy do 1 GW do końca 2029 r. Oba przedsięwzięcia mają wydane decyzje lokalizacyjne i środowiskowe oraz umowy z operatorem systemu przesyłowego dotyczące przyłączenia do sieci oraz ułożenia i utrzymania kabli.

Podpisanie kontraktu na morskie stacje transformatorowe jest ważnym kamieniem milowym w projekcie, który przybliża nas do realizacji największego w historii polskiego projektu OZE – morskiej farmy wiatrowej zdolnej wyprodukować zieloną energię w ilości, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd 2,4 mln polskich gospodarstw domowych – powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – polskie firmy chcą uczestniczyć w budowie