Planowana moc elektrowni szczytowo-pompowej w dolnośląskich Młotach wyniesie 1050 MW. Umowa ma zapewnić finansowanie tej inwestycji. Po jej podpisaniu rozpocznie się faza projektowania, a po niej dojdzie do budowy.

Elektrownia w fazie pompowania ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii (OZE). Tym samym będzie zielonym wielkoskalowym magazynem energii, a jednocześnie przyczyni się do rozwoju sektora OZE.

Elektrownia szczytowo-pompowa ma też przyczynić się do stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski. Zaplanowano budowę dwóch zbiorników wodnych, które będą pełnić rolę przeciwpowodziową i utrzymania retencji wód w regionie Bystrzycy Kłodzkiej. Ukończenie inwestycji przewidziano na 2030 r.

Elektrownie szczytowo-pompowe składają się z dwóch zbiorników. Pompują wodę z dolnego do górnego, a w trakcie jej spuszczania generują prąd.

Takie siłownie charakteryzują się bardzo długim czasem eksploatacji. Nabierają znaczenia w obliczu rozwoju farm fotowoltaicznych i wiatrowych. W Europie działa ponad 40 jednostek szczytowo-pompowych, ogłoszono też 10 nowych projektów.

NFOŚiGW i PGE mają zapewnić finansowanie budowy elektrowni. Jeśli tak się stanie, zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Przeczytaj także: Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu: kluczowe fundamenty gotowe