Partnerzy portalu

Elektrownia w Ostrołęce – dostawa pierwszych elementów turbozespołu

Opublikowano: 16.08.2023
polska , 16.08.2023

Do budowanej elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce dostarczono dwie części turbiny parowej – wysokoprężną i średnioprężną wyprodukowane w elbląskiej fabryce General Electric (GE).

Urządzenia mają masę 60 i 70 ton (łącznie tyle, ile waży Airbus A330). Transportowano je w konwoju dwóch, specjalnie przygotowanych pojazdów. Choć najkrótsza trasa z Elbląga do Ostrołęki liczy 230 km, pokonano niemal dwukrotnie dłuższy dystans, zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami. Przejazd zorganizowano nocą. Utrudnieniem (także rozładunku) był silny wiatr i deszcz. Po dostarczeniu pozostałych urządzeń rozpocznie się montaż.

Na przełomie sierpnia i września na plac budowy elektrowni gazowo-parowej dotrze z fabryki w Opolu skraplacz, w którym para jest schładzana i skraplana. Będzie połączony bezpośrednio z turbiną parową. Na początku września odbędzie się transport turbiny niskoprężnej ze szwajcarskiego zakładu GE. W tym roku przyjedzie do Ostrołęki z Belfort we Francji turbina gazowa, największy element turbozespołu. Sam wirnik waży ponad 100 ton i ma 10 m długości.

Zaawansowanie budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) przekracza 40%. Dotyczy to prac projektowych, zakupów i dostaw oraz robót budowlanych. Zakończono większość prac ziemnych oraz część robót fundamentowych. Powstają fundamenty głównych obiektów, trwa montaż kotła HRSG. Powstaje liczące 28 km przyłącze gazowe do elektrowni. Jedna trzecia została już ułożona, zespawana i zasypana.

Zobacz także: Budowa elektrowni wodnej w Pakistanie za prawie 2 mld dol.