Około trzy miesiące po wykonaniu płyty fundamentowej dla kotła odzysknicowego, w elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zakończono też realizację fundamentu dla maszynowni turbozespołu. Można już posadowić kompletny układ napędowy powstającej siłowni. Zaawansowanie całej inwestycji przekroczyło 40%.
Fundamenty turbozespołu i kotła HRSG. Fot. Energa
Sumaryczna masa turbozespołu, czyli generatora oraz turbin gazowej i parowej przekracza 1 tys. ton. Masywne urządzenia wymagają stabilnego i precyzyjnego posadowienia. Wynika to z jednowałowej konfiguracji i ogromnych mas części wirujących. Dlatego do wykonania odpowiedniego fundamentu maszynowni wbito 139 prefabrykowanych betonowych pali i wylano 2 tys. m3 mieszanki betonowej.
Fundament turbozespołu elektrowni w Grudziądzu. Fot. Energa
By prowadzić dalszy montaż, fundamenty kotła odzysknicowego i turbozespołu uzbrojono w specjalne kotwy. Na nich będą posadowione urządzenia oraz stalowe konstrukcje budynków. W pobliżu trwają roboty fundamentowe pod urządzenia pomocnicze turbozespołu.
Fundamenty pod turbiny generatora i kocioł odzysknicowy. Fot. Energa
Na fundamencie maszynowni będą urządzenia turbozespołu o masie 1 tys. ton. Fot. Energa
W dwóch niemieckich zakładach firmy Siemens Energy budowane są turbiny gazowa (Berlin) i parowa (Mulheim). Generator powstaje w fabryce w Charlotte w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone) tego samego przedsiębiorstwa i stamtąd zostanie dostarczony do Grudziądza. Dostawy będą realizowane w I połowie 2024 r.
2 tys. m3 mieszanki betonowej wylano pod fundament turbozespołu. Fot. Energa
Płyta fundamentowa pod turbozespół bloku CCGT. Fot. Energa
Na plac budowy elektrowni gazowo-parowej dostarczane są stalowe elementy konstrukcyjne. Umożliwią wznoszenie struktur budynków i instalacji elektrowni. Komponenty do budowy bloku powstają na trzech kontynentach: w Europie w Niemczech, Grecji, Austrii i Czechach, w Azji w Chinach, Indiach, Turcji i Korei Południowej, a w Ameryce Północnej w Stanach Zjednoczonych. Ponadgabarytowe urządzenia trafią na plac budowy morzem i transportem kołowym, a także Wisłą z Gdańska.
Plac budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Fot. Energa
Przeczytaj także: Terminal instalacyjny w Świnoujściu – jest wykonawca części lądowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.