Przedsięwzięcie „Kleczew Solar & Wind” będzie zrealizowane w trzech etapach. W pierwszym powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 193,1 MW i elektrownia wiatrowa (19,2 MW). W kolejnych dwóch elektrownia słoneczna zostanie rozbudowana o 122 MW. Wszystkie instalacje osiągną łączną moc 334 MW. Szacowana produkcja energii elektrycznej będzie odpowiadać rocznemu zużyciu 200 tys. gospodarstw domowych. Projekt zakłada możliwość rozbudowy kompleksu o kolejne turbiny wiatrowe i magazyn energii.

Hybrydowy kompleks OZE w gminie Kleczew będzie działać w formule cable-pooling. W takim rozwiązaniu różne źródła wytwórcze korzystają z jednego przyłącza. Pozwala to na optymalne jego wykorzystanie. Szczególnie dotyczy to farm fotowoltaicznych i wiatrowych, które bardzo rzadko pracują z pełną mocą w tym samym czasie.

Aktualnie kończy się budowa farmy fotowoltaicznej w ramach I etapu prac. W czerwcu przeprowadzono testowe zasilanie, a sprzedaż energii elektrycznej ma rozpocząć się na początku 2024 r. Cała instalacja hybrydowa ma być gotowa do końca 2025 r.

Spółka Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen podpisała przedwstępną umowę kupna spółki celowej realizującej to przedsięwzięcie, a należącej do firmy Lewandpol Holding. Do transakcji dojdzie po ziszczeniu zawartych w umowie przedwstępnej warunków zawieszających. Zakłada się, że do finalizacji dojdzie najpóźniej w I kwartale 2025 r.

Jeśli zakup dojdzie do skutku to (wraz z innymi źródłami OZE budowanymi i kupowanymi), łączna moc zielonej energii w Grupie Energa wzrośnie do 990 MW. Moc bloków Elektrowni Ostrołęka B wynosi 690 MW.

Przeczytaj także: Elektrownię szczytowo-pompową Młoty postawią PGE i NFOŚiGW