PV Mitra będzie dysponować mocą zainstalowaną 65,6 MW, a PV Żuki – 2,4 MW. To przedsięwzięcia typu green field, realizowane od zera. Budowa farm fotowoltaicznych już się rozpoczęła, oddanie obiektów do użytku zaplanowano na II połowę 2024 r. Zaprojektowano je w oparciu o najnowsze dostępne technologie. Staną się własnością Energi Wytwarzania, która odpowiada za serwis i eksploatację odnawialnych źródeł energii (OZE). Podpisano umowy na zakup obu elektrowni.

Nowe farmy fotowoltaiczne będą położone w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie). W ich sąsiedztwie działają już farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW oraz dwie instalacje fotowoltaiczne – PV Gryf (25 MW) i PV Przykona (1 MW).

Obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie. W tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych. Podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłynie do polskiego systemu energetycznego – mówi Piotr Meler, prezes Energi Wytwarzania.

Nowe farmy fotowoltaiczne i już działające w powiecie tureckim źródła OZE wyprodukują co roku energię elektryczną odpowiadającą zużyciu prądu przez 80 tys. gospodarstw domowych. Do atmosfery nie trafi 173 tys. ton CO2 rocznie (tyle wyemitowałyby adekwatne elektrownie węglowe).

Grupa Orlen planuje do końca 2030 r. dysponować źródłami zielonej energii o mocy ponad 9 GW. Na inwestycje przeznaczy 120 mld zł.

Przeczytaj także: Największe farmy wiatrowe w Polsce 2023 – TOP 10