W Gliwicach trwa rozbudowa i modernizacja kilkusetkilometrowej sieci kanalizacji deszczowej. Właśnie zakończono jedno z takich przedsięwzięć w ramach inwestycji „Modernizacja kanalizacji deszczowej na terenie miasta” Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego. Finansowanie pochodziło z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Gliwice rozwijają sieć kanalizacji deszczowej. Fot. K. Krzemiński/UM Gliwice
- W Gliwicach zakończono modernizację kanalizacji deszczowej o łącznej długości około 2,3 km
- Trwa przebudowa kolejnych odcinków liczących 3 km
- System inteligentnego zarządzania deszczówką obejmuje 505 km sieci
Cztery zadania modernizacyjne
W pierwszym zadaniu zmodernizowano metodami bezwykopowymi 300 m kanalizacji deszczowej w obrębie ulic Przyszowskiej i Sienkiewicza oraz na zbiegu ul. Orlickiego i Nadrzecznej. W drugim, także bezwykopowo, wykonano renowację 1,7 km tej infrastruktury (wzdłuż ulic Kujawskiej, Kościuszki i Kaszubskiej, Dekabrystów–Andersena, Czapli– Żurawiej, Kraszewskiego i Bardowskiego).
Metodą wykopową w trzecim zadaniu przebudowano 166 m kanalizacji deszczowej w obrębie ul. Sikorskiego w etapie trzecim. Wykonano też dwa nowe wpusty i odtworzono nawierzchnię drogi. Czwarte to liczący 147 m drenaż w ramach zabudowy studni kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Dubois.
Trwa porządkowanie gospodarki wodami odpadowymi
Realizowane są roboty związane z przebudową, budową i remontem istniejących odcinków sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Pszczyńskiej (3 km). Powstaną też urządzenie podczyszczające deszczówkę. Za dwa lata w tej części Gliwic gospodarka wodami odpadowymi będzie uporządkowana. Wartość tych prac to 47,8 mln zł brutto.
Inteligentny system zarządzania deszczówką
W mieście powstał też system inteligentnego zarządzania deszczówką za 4,2 mln zł (dotacja unijna wyniosła 2,9 mln zł). Cyfryzacja objęła 505 km sieci kanalizacji deszczowej, prawie 19 tys. odcinków rurociągów kanalizacji deszczowej, 82 km rowów. Zamontowano 57 urządzeń pomiarowych w newralgicznych punktach (deszczomierze, stacje hydrologiczne, kamery). Określono powierzchnię zlewni wód, stworzono aplikację i bazę danych pozwalające na monitorowanie wysokości opadów i poziomu wód na dopływach do rzeki Kłodnicy, w szczególności na potokach Ostropka, Wójtowianka, Cienka oraz rzece Bytomce. Pomiary wykonywane są także w gliwickich zbiornikach retencyjnych. Zainstalowane urządzenia umożliwiają też pomiar przepływu wód opadowych i roztopowych w kanalizacji deszczowej – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Duże inwestycje wod-kan w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.