• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Jaworznie woda z kopalni trafi do wodociągów. Za 100 mln zł

Opublikowano: 07-02-2024 Źródło: UM Jaworzno

Urząd Miejski w Jaworznie pozyskał 100 mln zł na m.in. na dostosowanie i uzdatnienie wód z kopalni Jan Kanty na potrzeby mieszkańców miasta. Będzie to rozwiązanie nowoczesne i energooszczędne.


Wizualizacja stacji uzdatniania wody. Źródło: UM w Jaworznie Wizualizacja stacji uzdatniania wody. Źródło: UM w Jaworznie
  • Budowa stacji uzdatniania wody pochłonie ponad 50 mln zł
  • Jej wydajność osiągnie do 2,4 mln m3/rok
  • Ujęcie kopalnianej wody podziemnej będzie bezpieczne, bez możliwości skażenia

Prace nad budową stacji uzdatniania wody

Spółka Wodociągi Jaworzno w ubiegłym roku podpisała umowę na zakup wody surowej na potrzeby Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Pochodząca z kopalni będzie uzdatniana w planowanej stacji uzdatniania wody Jan Kanty. Nowe ujęcie stanie się w przyszłości dodatkowym źródłem zaopatrzenia miasta. Budowa obiektu z układem technologicznym potrwa ponad dwa lata, a jej koszt wyniesie ponad 50 mln zł.

Zaawansowane są prace nad uruchomieniem przedsięwzięcia. Trwa uzyskiwanie decyzji, zgód i uzgodnień niezbędnych dla wykonania projektu budowlanego oraz pozyskania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Wykonywane są badania geologiczne dla opracowania projektu budowlanego.

Po jego opracowaniu i otrzymaniu pozwolenia na budowę oraz przygotowaniu projektu technicznego rozpoczną się roboty. Teren (dojazdy, przyłącza, hala) będzie zagospodarowany. Następnie dojdzie do montażów i rozruchu stacji uzdatniania wody.

Źródło: UM w Jaworznie Źródło: UM w Jaworznie


Ujęcie wody kopalnianej

Na terenie pompowni wód dołowych Jan Kanty powstaje ujęcie kopalnianej wody podziemnej. Po uzdatnieniu będzie się nadawała do picia, zostanie wykorzystana przede wszystkim w JOG. Wcześniej przeprowadzono szczegółowe badania w pilotażowej stacji badawczej.

Układ technologiczny stacji uzdatniania wody będzie złożony m.in. z urządzeń do ozonowania wody, lamp UV, odwróconej osmozy oraz zestawów filtrów do odsalania wody. Wpłynie to na obniżenie w wodzie surowej zawartości siarczanów i chlorków, charakterystycznych dla wód kopalnianych oraz obniży twardość ogólną wody. Dzięki zabudowie lamp UV uzyskana zostanie wysoka skuteczność bakteriobójcza ujmowanej wody, co bezpośrednio wiązać się będzie z mniejszym dawkowaniem do niej podchlorynu sodu – czytamy w komunikacie. Wydajność stacji ma osiągnąć do 2,4 mln m3/rok, czyli 280 m3/godz.

Ujęcie wody głębinowej jest bezpieczne, nie da się go skazić. W przyszłości zapewni wystarczającą ilość surowca na potrzeby mieszkańców i jaworznickich firm.

Przeczytaj także: Warszawa – Wawer zyska wodociągi, kanalizację i przepompownię ścieków

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.