Jaworzniański blok energetyczny o mocy 910 MW przeszedł testy odbiorowe wymagane przez spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Jednostka może produkować prąd bez ograniczeń.
Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie. Fot. Tauron
Konieczność przeprowadzenia testów bloku energetycznego wynikała z udzielonej koncesji, umowy z PSE i wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.
Po podpisaniu przez Tauron ugody z firmą Rafako, koncern przejął w marcu 2023 r. odpowiedzialność za zakończenie prac optymalizacyjnych i strojeniowych bloku 910 MW w elektrowni w Jaworznie. Wykonano naprawy, przeprowadzono modernizację i optymalizację układów technologicznych jednostki. Zrealizowano szereg pomiarów, a także strojenie systemu sterowania i zabezpieczeń.
Blok 910 MW w Jaworznie. Fot. Tauron
Przez cztery tygodnie sprawdzano pracę bloku węglowego w pełnym zakresie mocy, prowadzono próby czasów rozruchu (odpowiednie uruchomienie ze stanów zimnego, ciepłego i gorącego), testowano gotowość bloku do udziału w obronie i odbudowie zasilania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) – zdolności do pracy wyspowej, czyli zasilania części sieci elektroenergetycznej w czasie blackoutu.
Próby są testami bardzo wymagającymi, zarówno dla obsługi bloku energetycznego, jak i dla układów technologicznych jednostki. Wiążą się z wielokrotnym narażeniem instalacji na duże obciążenia pod względem mechanicznym, jak i cieplnym. Obciążenia w tak krótkim czasie i z taką częstotliwością, z dużym prawdopodobieństwem już nigdy więcej nie wystąpią. Każdą z tych prób blok przeszedł pomyślnie – podsumowuje Michał Orłowski, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w spółce Tauron Polska Energia.
Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2. Umowa na morskie stacje energetyczne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.