• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny etap budowy bloku gazowo-parowego w Rybniku

Opublikowano: 26-01-2024 Źródło: PGE

Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku wchodzi w kolejny etap. Zaawansowane są prace projektowe i przygotowawcze. Na przełomie I i II kwartałów 2024 r. ma być wydane pozwolenie na budowę największej takiej elektrowni w Polsce.


Przygotowania placu budowy bloku gazowo-parowego. Fot. PGE Przygotowania placu budowy bloku gazowo-parowego. Fot. PGE

Elektrownia gazowo-parowa w Rybniku będzie miała blok o mocy brutto ponad 880 MW. Ilość produkowanej energii elektrycznej rocznie będzie odpowiadać zapotrzebowaniu prawie 2 mln gospodarstw domowych. Wartość kontraktu zawartego w lutym 2023 r. z konsorcjum firm Polimex Mostostal i Siemens Energy wynosi 4 mld zł netto. Trwają przygotowania do podpisania umowy na wykonanie układu wyprowadzenia mocy.

Wizualizacja elektrowni z blokiem gazowo-parowym. Źródło: PGE Wizualizacja elektrowni z blokiem gazowo-parowym. Źródło: PGE

Rybnicka elektrownia gazowo-parowa zastąpi cztery stare bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW. Obniży się emisja CO2, a także pyłów i tlenków siarki (tych niemal do zera). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę rozpoczną się roboty na przygotowywanym terenie. Prowadzone są też prace projektowe, badanie geotechniczne i wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych.

Blok gazowo-parowy w Rybniku. Źródło: PGE Blok gazowo-parowy w Rybniku. Źródło: PGE

Gaz-System podpisał kontrakty na budowę dwóch gazociągów o łącznej długości 80 km (samo przyłącze to 4,5 km), które dostarczą paliwo do przyszłego bloku gazowo-parowego.

Elektrownia ma zostać uruchomiona w grudniu 2026 r.

Wizualizacja elektrowni z blokiem gazowo-parowym. Źródło: PGE Wizualizacja elektrowni z blokiem gazowo-parowym. Źródło: PGE

Przeczytaj także: Na Pomorzu Zachodnim powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!