• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

GIG pokaże system oczyszczania solanek w kopalniach. Sposób na złote algi

Opublikowano: 02-09-2024 Źródło: GIG

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy (GIG) w ramach projektu LIFE Brine Mining opracował z partnerami mobilny system oczyszczania solanek i odzyskiwania z nich cennych surowców. Ma to być jedno z systemowych rozwiązań problemu wysokiego stężenia tzw. złotej algi i masowego śnięcia ryb.


Mobilna instalacja odsalania. Fot. GIG Mobilna instalacja odsalania. Fot. GIG
  • Opracowano systemowe rozwiązanie zasolenia rzek wodami kopalnianymi
  • Instalacja skutecznie oczyszcza solankę
  • Odzyskuje też wodorotlenek magnezu węglan wapnia, siarczan wapnia i sól

Do takich zdarzeń doszło w 2022 r. na Odrze, a w 2024 r. w zbiorniku Dzierżno Duże. Powodem były trafiające do niego wody dołowe z Kłodnicy.

Systemowe rozwiązanie problemu złotych alg

Projekt LIFE Brine Mining dofinansowany z unijnego miał na celu, jak informuje GIG, opracowanie innowacyjnego rozwiązania umożliwia przemysłowi wydobywczemu węgla usprawnienie gospodarki wodami zasolonymi. Konsorcjum utworzyło 10 jednostek z Grecji, Holandii. Krajowi partnerzy to GIG, Politechnika Śląska i Polska Grupa Górnicza.

Powstał innowacyjny system demonstracyjny do oczyszczania solanek kopalnianych. Jest połączeniem technologii membranowych takich jak: ultrafiltracja, nanofiltracja, elektrodializa, odwrócona osmoza, reaktorów strąceniowych, urządzeń do odparowywania oraz krystalizacji – czytamy w komunikacie.

Mobilna instalacja odsalania. Fot. GIG Mobilna instalacja odsalania. Fot. GIG


19 miesięcy testów w kopalniach

Demonstrator działał przez 19 miesięcy w kopalni Ziemowit i wykazał się dużą skutecznością. Uzdatniano solankę z kopalni o zawartości soli 8%. Wyprodukowano z niej wodę o wysokiej czystości, nadającą się do nawadniania terenów uprawnych, podlewania parków, utrzymywania czystości w budynkach użyteczności publicznej i do celów sanitarnych oraz przemysłowych w kopalniach. Odzyskano wodorotlenek magnezu węglan wapnia, siarczan wapnia i chlorek sodu (wszystkie o czystości 91%). Prowadzone całodobowo prac pozwoliły na uniknięcie zrzutu 7000 m3 solanki rocznie i odzyskanie 5800 ton czystej wody oraz 432 ton soli. Rozwiązanie przetestowano też w innych kopalniach, np. potasu. Osiągnięto taką samą wydajność.

Aktualnie prowadzone są analizy techniczne i ekonomiczne warunków zastosowania technologii skali przemysłowej. Pełne wyniki prac zaprezentowane zostaną w październiku 2024 r.

Przeczytaj także: Polski zespół znalazł sposób na złote algi. To przełom

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!