Nagrody TYTAN zasłużenie cieszą się prestiżem i renomą. Co roku trafiają do firm, które mogą poszczycić się wybitnymi realizacjami w obszarach geoinżynierii i budownictwa podziemnego lub wprowadzają na rynek innowacyjne produkty.

Od samego początku nagród TYTAN, intencją organizatorów było, by proces wyłaniania zwycięzców był jak najbardziej obiektywny, a na wybór laureatów miało wpływ szerokie grono. W celu zapewnienia niezależności nagrody, do jury zostali zaproszeni przedstawiciele ośrodków naukowych i stowarzyszeń branżowych zajmujących się geoinżynierią i budownictwem podziemnym. Członkowie jury mieli do dyspozycji pulę punktową, którą rozdzielali pomiędzy nominowanych. Werdykty były sumowane i w ten sposób wyłaniano zwycięzców. Ten model zdał egzamin i naszym zdaniem był transparentny oraz niezależny. Wszystko można jednak udoskonalić. Dlatego, chcąc włączyć w proces wyłaniania nagrody jak najszerszą grupę osób, w trosce o jej jeszcze większy prestiż, najwyższą transparentność podejmowanych decyzji i popularyzację zagadnień geoinżynierii i budownictwa podziemnego w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w zasadach wyłaniania laureatów nagród TYTAN.

Zwycięzcy będą wyłaniani przez trzy odrębne gremia. Pierwszą grupę nadal będzie stanowić niezależne jury ekspertów, złożonych z zaproszonych przedstawicieli świata nauki. Drugą – nowo powołana Akademia Nagród TYTAN, do udziału w której zaprosiliśmy przedstawicieli firm nominowanych do nagrody w trakcie całej jej historii. Trzecią grupę stanowi społeczność osób związanych z geoinżynierią i budownictwem podziemnym lub zainteresowanych dokonaniami na tym polu, złożona m.in. z użytkowników serwisu inzynieria.com. Co istotne: każde z gremiów wyłaniających zwycięzcę będzie miało równy wpływ na ostateczny werdykt, a „waga” głosów poszczególnych grup wyniesie po 1/3. Zwycięzcy kategorii zostaną ustaleni na podstawie sumy procentowej wyników uzyskanych w głosowaniu poszczególnych grup.

Jesteśmy przekonani, że dokonane zmiany spowodują, że nagrody TYTAN staną się jeszcze bardziej popularne i cenione, a branża uzyska bardzo znaczący wpływ na proces ich wyłaniania.

Nagrody TYTAN zostaną przyznane w obszarach Projekt roku i Produkt roku. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 września, podczas kolejnej edycji Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne.

Wspólnie zdecydujmy, komu w tym roku przypadną TYTANY!

Poniżej zamieszczamy listę nominowanych do nagród TYTAN 2024 w geoinżynierii i budownictwa podziemnego. Zapraszamy do głosowania w poszczególnych kategoriach. Zdecyduj, komu w tym roku przypadnie prestiżowe wyróżnienie.

Poniżej zamieszczamy listę firm nominowanych do nagród TYTAN 2024 w obszarze geoinżynierii i budownictwa podziemnego.

Geoinżynieria

Keller Polska Sp. z o.o.

Inwestor: ORLEN S.A.

Zaprojektowanie i wykonanie palowania, wzmocnienia podłoża gruntowego oraz zabezpieczenia głębokich wykopów w ramach inwestycji Orlen Olefins Expansion Project (Olefiny III).

Orlen Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. W nowym kompleksie Olefin będą wytwarzane produkty petrochemiczne, stanowiące bazę do wytwarzania m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży i masek ochronnych. Nowa instalacja zwiększy moc produkcyjną krakera parowego o ok. 60%. Całkowita produkcja petrochemikaliów, która obecnie w Grupie Orlen wynosi przeszło 5 mln ton, wzrośnie o ponad 1 mln ton. Co istotne, nowa instalacja zapewni zmniejszenie emisji CO2 na tonę produktu o 30 proc.

MC-Bauchemie sp. z o.o.

Technologia polega na ciśnieniowym podaniu materiału żywicznego w rozluźniony ośrodek gruntowy za pomocą pomp ciśnieniowych poprzez pakery/lance iniekcyjne pod istniejący obiekt budowlany, który uległ awarii na skutek pracy gruntu.

Soletanche Polska

Inwestor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Iniekcja kompensacyjna – metoda ochrony zabudowy nad drążonym tunelem na przykładzie tunelu średnicowego w Łodzi

Soletanche Polska z powodzeniem zrealizowało wzmocnienie podłoża pod 6 kamienicami znajdującymi się na ponad 100-metorwym odcinku trasy łódzkiego tunelu średnicowego pomiędzy stacją Łódź Polesie, a szachtem zlokalizowanym pod adresem Mielczarskiego 28.

Aktualnie firma prowadzi prace wzmocnienia podłoża pod kolejnymi 30 kamienicami, które znajdują się na trasie łódzkiego tunelu średnicowego o długości ponad 900 metrów pomiędzy docelowymi stacjami Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Roboty prowadzone są z 6 szachtów tymczasowych.

Stump Franki

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Via Carpatia, S-19, odcinek Rzeszów - Babica Miejsca wykonywanych robót:

  • Droga ekspresowa S19
  • Tunel drogowy
  • Węzeł drogowy Babica
  • MOP I Lutoryż i MOP II Lutoryż (etap I)

Tergon Sp. z. o.o.

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

W roku 2023 rozpoczęła się realizacja zadania przebudowy drogi DK8 w miejscowości Bardo. Z uwagi na to, że droga przebiega przez teren osuwiskowy Inwestor zmuszony był przewidzieć wprowadzenie szeregu dodatkowych zabezpieczeń, które zapewnią bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie oraz stateczność skarp.

Stabilizacja osuwiska obejmowała wykonanie kompleksowej konstrukcji geotechnicznej, w postaci elementów stabilizujących teren wgłębnie i przypowierzchniowo, której celem jest bezpieczna eksploatację drogi DK8, ul. Głównej oraz szlaku kolejowego. Zabiegi stabilizujące obejmowały również uregulowanie warunków wodnych w rejonie osuwiska.

TMSYS Sp. z o.o.

Allplan to program BIM dla inżynierów przeznaczony do projektowania architektonicznego i konstrukcji żelbetowych. Program Allplan jest innowacyjnym narzędziem w dziedzinie geoinżynierii, dzięki kilku kluczowym funkcjom i technologiom, które wyróżniają go na tle innych rozwiązań.

Budownictwo Podziemne

Egis Poland sp. z o. o.

Inwestor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Opracowanie dokumentacji projektowej: „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz – Etap I: prace przygotowawcze”.

Odcinek D Limanowa – bocznica Klęczany linia kolejowa nr 104 od km 48+600 (km istn. 49+822) do km 61+220 (km ist. 63+965).

Foamax Kamil Marjanek

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wzdłuż drogi ekspresowej S52 odcinek Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła) powstały dwa tunele TS04 oraz TS-14. Oba tunele zostały jako pierwsze w Polsce wyposażone w stały system gaszenia zraszaczowy Tunnel Nozzle. Jest to innowacja w środowisku tunelowym zapewniające bezpośrednie gaszenie pożaru w pierwszej chwili jego wystąpienia.

PORR S.A. PORR Bau GmbH

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

W ramach budowy trasy S3 Bolków – Kamienna Góra zespół PORR zbudował tunel TS-26 o długości 2301,88 m, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Stare Bogaczowice. Przeprawa jest obecnie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale. Tunel zaprojektowany jest w ciągi drogi ekspresowej S3 o jezdniach poprowadzonych w osobnych nawach. Przekrój poprzeczny drogi w tunelu uwzględnia dwa pasy ruchu o szerokości 3,50 m, pas awaryjny 2,50 m, opaskę 0,50 m oraz obustronne chodniki ewakuacyjne o szerokości 1,00 m. Wysokość skrajni drogowej wynosi 4,70 m. Tunel TS-26 wykonany został metodą górniczą w technologii NATM (nowa metoda austriacka).

WASKO

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Kraków

Zaprojektowanie i wykonanie trenażera do kształcenia kadr operatorów tuneli drogowych z wykorzystaniem wizualizacji 3D oraz platformy automatyki odwzorowującej zdarzenia w czasie rzeczywistym.

Szkolenie operatorów tunelu w Rabce na drodze S7 do Zakopanego.
Uczestnicy kursów otrzymują po zdaniu testu – certyfikat ukończenia kursu na operatorów tunelu drogowego.

Środowisko informatyczne zostało przygotowane z myślą o rozszerzeniu na tunelu tramwajowe/kolejowe oraz metro.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nominowanych projektach i produktach? Sprawdź pełne opisy.

Tu można zagłosować.

(dostęp tylko dla zalogowanych)