• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy Sącz chce odbudować zamek, ale wzgórze jest niestabilne. Podpisano umowę

Opublikowano: 19-11-2024 Źródło: Radio Kraków, UM Nowy Sącz

Nowy Sącz przygotowuje się do odbudowy Zamku Królewskiego z połowy XIV w. Obiekt powstał w widłach dwóch rzek: Dunajca i Kamienicy. W swojej historii przeszedł wiele różnych zdarzeń, jak wojny, pożary czy osuwanie się skarp. W styczniu 1945 r. został wysadzony. Do dziś pozostała z niego jedynie część murów i Baszta Kowalska.


Zamek w Nowym Sączu: istniejąca Baszta Kowalska oraz wizualizacja odbudowanej części. Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego Zamek w Nowym Sączu: istniejąca Baszta Kowalska oraz wizualizacja odbudowanej części. Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego

13 listopada podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. W ramach tego etapu m.in. przeprowadzona zostanie inwentaryzacja geodezyjna, przygotowana będzie koncepcja badawczo-architektoniczna odbudowy zamku, jak również powstanie dokumentacja geologiczno-inżynierska. Prace projektowe potrwają około roku.

Wzgórze jest niestabilne. Jest tam lej powybuchowy, który sięga do 7 m w głąb. Naroże wzgórza jest poddane erozji, osunęło się około 10 m do Dunajca. Jest bardzo istotne, żeby się dowiedzieć, jak wygląda geologia. Co musimy zrobić, w jaki sposób je wzmocnić i zrekonstruować, żeby móc postawić taki ciężki obiekt, jakim jest budynek zamku – tłumaczył w październiku w rozmowie z Radiem Kraków Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

 Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego

 Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego

Zgodnie z pierwotnymi planami, zamek zostanie odbudowany w oparciu o architekturę klasyczną, warownie mają być odtworzone na podstawie źródeł z XVII i XVIII w. 

 Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego Źródło: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego

Badania archeologiczne wykazały, że wzgórze zamkowe w Nowym Sączu było zamieszkiwane przez człowieka od czasów prahistorycznych. Znaleziono narzędzia kamienne oraz fragmenty naczyń glinianych z epoki kamienia sprzed około 12 tys. lat, jak również ceramikę z okresu brązu i żelaza, a także czasów wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza.

Zobacz także: Kraków zbuduje zbiornik retencyjny niemal przy Wawelu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!