ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Autorzy

Kierownik Zakładu Dróg i Mostów UZ. Specjalizuje się w dziedzinie zmęczenia, trwałości, utrzymania i przeglądów mostów a także przepustów komunikacyjnych, w tym konstrukcji gruntowo-powłokowych. Przez wiele lat zajmował się badaniami tych konstrukcji.
W ostatnich latach szerzej zajmuje się również zagadnieniami odwodnienia dróg i mostów oraz problemami technicznymi dotyczącymi przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym.
Od wielu lat jest aktywny również we wdrażaniu w naszym kraju nowoczesnych materiałów i technologii w budownictwie drogowo-mostowym. W ramach tych prac wykonał wiele badań laboratoryjnych i terenowych oraz przeprowadził kilkadziesiąt cykli szkoleń na ten temat. Wynikiem tych wieloletnich działań jest kilkanaście ogólnie obowiązujących w praktyce drogowo-mostowej zaleceń i specyfikacji opracowanych z jego udziałem, najczęściej pod jego kierunkiem. Ma w swoim dorobku również wdrożenie nowoczesnych metod badań betonu w budownictwie komunikacyjnym.
W międzyczasie odbył staże naukowo-techniczne w OZAWA Concrete Industry i SCHIMIZU Corporation w 1989 (Japonia) i University of Nevada 01-04.1992 jako Visiting Profesor (Reno-USA).
W ramach pracy habilitacyjnej opracował metodę szacowania wpływu korozji na nośność mostów stalowych nagrodzoną przez Ministra Infrastruktury. Autor lub współautor ponad 150 publikacji i kilku monografii.
Przez dwie kadencje członek sekcji materiałów budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Od 1992 r. członek Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 251 ds. obiektów mostowych PKN. Współkoordynator oraz uczestnik kilku projektów badawczych z zakresu dróg i mostów, realizowanych w ramach Unii Europejskiej (zmęczenie nowoczesnych nawierzchni drogowych o różnej konstrukcji, delaminacja nawierzchni betonowych autostrad i mostów, sprzęt badawczy w dziedzinie transportu w Europie i.in.). W latach 2000-2007 aktywnie działał ze strony polskiej w Europejskiej Federacji Laboratoriów Drogowych FEHRL, czego wynikiem jest chociażby opracowanie „Wizja transportu w Europie 2040”. Jest ekspertem Unii Europejskiej ds. transportu powierzchniowego. Przez dwie kadencje był członkiem Komisji Bezpieczeństwa Budowli WC1- IABSE z siedzibą w Szwajcarii.Zasiada w radach naukowych kilku krajowych czasopism branżowych. Organizator lub współorganizator kilkunastu seminariów i konferencji o zasięgu krajowym.
Wykonał kilka opinii o pracach doktorskich i jest obecnie promotorem dwóch doktorantów z otwartymi przewodami doktorskimi.Działalność dydaktyczną zapoczątkował na Politechnice Wrocławskiej z zakresu inżynierii komunikacyjnej i projektowania mostów. Kontynuuje ją obecnie na swojej macierzystej uczelni- Uniwersytecie Zielonogórskim prowadząc wykłady głównie z mostów metalowych oraz badań i materiałoznawstwa drogowo-mostowego.
Dorobek zawodowy to praca w wykonawstwie oraz projektowanie, ekspertyzy, szkolenia, koordynacja i wdrożenie do szerokiej praktyki Systemu Gospodarki Mostowej. Członek Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP), Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), International Association of Bridge and Structural Engineering (IABSE), American Society of Civil Engineers (ASCE).
Miniwywiad z czasopisma Inżynieria Bezwykopowa 5/2012 [47]:
W pracy:
zajmuje się drogami i mostami.
Studia:
budownictwo na Politechnice Wrocławskiej, specjalność: inżynieria lądowa.
Pierwsza praca:
Politechnika Wrocławska – Zakład Mostów, następnie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego i Mostowego we Wrocławiu.
Największe marzenie:
wypocząć i podróżować.
W wolnym czasie zajmuje się:
majsterkowaniem w swoim warsztacie.
Na bezludną wyspę zabrałby:
wędkę, całą rodzinę i swoje 6 psów.
Za 5 lat widzi się:
tam gdzie jest dzisiaj, tj. na uczelni, kształcąc młode pokolenie inżynierów, pracując równolegle we własnej firmie projektowo-badawczej, wdrażając zdobyte doświadczenie w praktyce.
Największy sukces zawodowy:
są cztery. Chronologicznie: estakada w ciągu obwodnicy Kłodzka; Ośrodek Badań Mostów, Betonów i Kruszyw IBDiM w Żmigrodzie; specjalność drogowo-mostowa na Uniwersytecie Zielonogórskim, a ostatnio – własna, firma: Infrastruktura Komunikacyjna w Żmigrodzie.
Największe osiągnięcie życiowe:
stabilizacja życiowa i świadomość, że gdy zadzwoni dzwonek do drzwi jego domu oznacza to, że goście przychodzą do niego, a nie po niego.
Czy korzysta z facebooka:
nie.
Najbardziej boi się:
straty najbliższych.
Ulubiona książka / film / muzyka:
„Nędznicy” Wiktora Hugo; „Pół żartem, pół serio” z Marilyn Monroe; Deep Purple, Tee Rex, Carlos Santana, jazz i …Chopin.
Bardzo lubi:
swoją córkę Zuzę.
Najbardziej nie lubi:
obłudy, krętactwa i marnowania ludzkiej pracy.
Nie może obyć się bez:
swojej żony.
-
MostyNomenklatura w mostownictwieW obszarze mostownictwa, tak jak i w całej branży budowlanej, precyzyjna i jednoznaczna nomenklatura odgrywa kluczową rolę w skutecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego – inwestorem, projektantem, wykonawcą oraz inspektorem nadzoru. ...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 04-04-2025
- TAGI:
- Mosty
-
Mosty
Nomenklatura w mostownictwie
W obszarze mostownictwa, tak jak i w całej branży budowlanej, precyzyjna i jednoznaczna nomenklatura odgrywa kluczową rolę w skutecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego – inwestorem, projektantem, wykonawcą oraz inspektorem nadzoru.
-
Inż. BezwykopowaPokażmy możliwości naszej branży, na terenach, przez które przeszła powódźJakie miał odczucia, kiedy we wrześniu 2024 r. odwiedzał miejscowości zalane wodą? Czy metody bezwykopowe mogą być wykorzystane na tamtych terenach do odbudowy zniszczonej infrastruktury? O to zapytaliśmy prof. dr. hab. inż. Adama Wysokowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczącego Związku Mostowców RP, który wziął udział w IX Konferencji Bezwykopowa Rehabilitacja....Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 10-03-2025
- TAGI:
- Powódź
-
Inż. Bezwykopowa
Pokażmy możliwości naszej branży, na terenach, przez które przeszła powódź
Jakie miał odczucia, kiedy we wrześniu 2024 r. odwiedzał miejscowości zalane wodą? Czy metody bezwykopowe mogą być wykorzystane na tamtych terenach do odbudowy zniszczonej infrastruktury? O to zapytaliśmy prof. dr. hab. inż. Adama Wysokowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczącego Związku Mostowców RP, który wziął udział w IX Konferencji Bezwykopowa Rehabilitacja.
-
GeoinżynieriaZnajdź pracę, którą lubisz, a nie przepracujesz ani jednego dniaO bogatej działalności organizacyjnej, zdobywaniu wiedzy, wyzwaniach branż drogowej, mostowej i tunelowej, wyzwaniach w dobie zmian klimatu i pasji do pracy mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej....Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 19-12-2024
-
Geoinżynieria
Znajdź pracę, którą lubisz, a nie przepracujesz ani jednego dnia
O bogatej działalności organizacyjnej, zdobywaniu wiedzy, wyzwaniach branż drogowej, mostowej i tunelowej, wyzwaniach w dobie zmian klimatu i pasji do pracy mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Inż. BezwykopowaRenowacja CIPP - remont czy przebudowa?Jak ogólnie wiadomo, proces renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) polega na zainstalowaniu i utwardzeniu impregnowanego żywicą rękawa kompozytowego (różne rodzaje osnowy) w istniejącym obiekcie budowlanym infrastruktury podziemnej: kolektorze, czy też przepuście komunikacyjnym. W efekcie powstaje ściśle dopasowana, nowa wzmacniająca struktura nośna. Technologia ta stosowana jest od kilku dekad zarówno na świecie, jak i w Polsce. Ma ona duże znaczenie techniczne i ekonomiczne, a także jest efektywna pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju....Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 28-03-2023
-
Inż. Bezwykopowa
Renowacja CIPP - remont czy przebudowa?
Jak ogólnie wiadomo, proces renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) polega na zainstalowaniu i utwardzeniu impregnowanego żywicą rękawa kompozytowego (różne rodzaje osnowy) w istniejącym obiekcie budowlanym infrastruktury podziemnej: kolektorze, czy też przepuście komunikacyjnym. W efekcie powstaje ściśle dopasowana, nowa wzmacniająca struktura nośna. Technologia ta stosowana jest od kilku dekad zarówno na świecie, jak i w Polsce. Ma ona duże znaczenie techniczne i ekonomiczne, a także jest efektywna pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju.
-
Inż. BezwykopowaTechniczne możliwości stosowania technologii CIPP do renowacji i wzmacniania obiektów inżynieryjnych infrastruktury komunikacyjnejKonstrukcje przepustów były budowane od czasu, gdy zaczęły powstawać pierwsze drogi i linie kolejowe. Budowane były w różnym okresie i z różnych materiałów, dlatego też mamy do czynienia z bardzo dużą różnorodnością konstrukcyjną tych obiektów ...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 02-06-2021
-
Inż. Bezwykopowa
Techniczne możliwości stosowania technologii CIPP do renowacji i wzmacniania obiektów inżynieryjnych infrastruktury komunikacyjnej
Konstrukcje przepustów były budowane od czasu, gdy zaczęły powstawać pierwsze drogi i linie kolejowe. Budowane były w różnym okresie i z różnych materiałów, dlatego też mamy do czynienia z bardzo dużą różnorodnością konstrukcyjną tych obiektów
-
DrogiPrzejścia dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnymTematyka dotycząca przejść dla zwierząt jest niezwykle istotna z uwagi na sukcesywne podnoszenie standardów krajowej infrastruktury komunikacyjnej. Obiekty te stanowią nieodzowny element sieci komunikacyjnych (tak drogowych, jak i kolejowych). Mając na uwadze bogactwo przyrodnicze naszego kraju, wszyscy powinnyśmy doceniać znaczenie, a także potrzebę budowy obiektów ekologicznych, w tym przejść dla zwierząt...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 05-08-2020
-
Drogi
Przejścia dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym
Tematyka dotycząca przejść dla zwierząt jest niezwykle istotna z uwagi na sukcesywne podnoszenie standardów krajowej infrastruktury komunikacyjnej. Obiekty te stanowią nieodzowny element sieci komunikacyjnych (tak drogowych, jak i kolejowych). Mając na uwadze bogactwo przyrodnicze naszego kraju, wszyscy powinnyśmy doceniać znaczenie, a także potrzebę budowy obiektów ekologicznych, w tym przejść dla zwierząt
-
Strona główna50 wydań czasopisma „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”
Minęło już ponad 10 lat od momentu, kiedy na rynku wydawniczym zaistniało nasze czasopismo „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. W każdym z wydań staraliśmy się rzetelnie przedstawiać bieżące informacje z branży, nadążać za zmianami, zarówno w odniesieniu do technologii, jak i realizowanych projektów.
Z okazji jubileuszu zwróciliśmy się z prośbą do przedstawicieli świata nauki oraz firm branżowych o podzielenie się z Czytelnikami naszego periodyku refleksjami na temat zmian czy szczególnie istotnych aspektów odnoszących się do tytułowych zagadnień.
Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, wypowiedzi i opinie są bardzo zróżnicowane, prezentują odmienne punkty widzenia osób od lat związanych z różnymi obszarami działalności. W jednym punkcie jednak są zgodne – w ostatnim dziesięcioleciu polska branża geoinżynieryjna, jak również obszar drogownictwa, mostownictwa i budownictwa podziemnego rozwijały się bardzo intensywnie. Zasadne jest również stwierdzenie, że od 2004 r., kiedy wydaliśmy pierwszy numer niniejszego czasopisma, w Polsce dokonał się skok cywilizacyjny na niespotykaną wcześniej w naszym kraju skalę.
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 05-03-2015 -
Strona główna
50 wydań czasopisma „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”
Minęło już ponad 10 lat od momentu, kiedy na rynku wydawniczym zaistniało nasze czasopismo „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. W każdym z wydań staraliśmy się rzetelnie przedstawiać bieżące informacje z branży, nadążać za zmianami, zarówno w odniesieniu do technologii, jak i realizowanych projektów.
Z okazji jubileuszu zwróciliśmy się z prośbą do przedstawicieli świata nauki oraz firm branżowych o podzielenie się z Czytelnikami naszego periodyku refleksjami na temat zmian czy szczególnie istotnych aspektów odnoszących się do tytułowych zagadnień.
Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, wypowiedzi i opinie są bardzo zróżnicowane, prezentują odmienne punkty widzenia osób od lat związanych z różnymi obszarami działalności. W jednym punkcie jednak są zgodne – w ostatnim dziesięcioleciu polska branża geoinżynieryjna, jak również obszar drogownictwa, mostownictwa i budownictwa podziemnego rozwijały się bardzo intensywnie. Zasadne jest również stwierdzenie, że od 2004 r., kiedy wydaliśmy pierwszy numer niniejszego czasopisma, w Polsce dokonał się skok cywilizacyjny na niespotykaną wcześniej w naszym kraju skalę.
-
Inż. BezwykopowaKilka słów o...
...dr. hab. inż. Adamie Wysokowskim, profesorze Uniwersytetu Zielonogórskiego
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 10-10-2012 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
...dr. hab. inż. Adamie Wysokowskim, profesorze Uniwersytetu Zielonogórskiego
-
GeoinżynieriaKilka słów o...
...dr. hab. inż. Adamie Wysokowskim, profesorze Uniwersytetu Zielonogórskiego
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 13-02-2012 -
Geoinżynieria
Kilka słów o...
...dr. hab. inż. Adamie Wysokowskim, profesorze Uniwersytetu Zielonogórskiego
-
MostyWyniki społecznej ankiety na temat postrzegania konstrukcji mostowych
Opisane w artykule badanie ankietowe wskazuje na wysokie zainteresowanie społeczeństwa obiektami mostowymi. Zestawione tu wyniki stanowią cenny materiał informacyjny dla projektantów i architektów
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 05-05-2011- TAGI:
- Mosty drogowe
-
Mosty
Wyniki społecznej ankiety na temat postrzegania konstrukcji mostowych
Opisane w artykule badanie ankietowe wskazuje na wysokie zainteresowanie społeczeństwa obiektami mostowymi. Zestawione tu wyniki stanowią cenny materiał informacyjny dla projektantów i architektów
-
BudownictwoZakres Eurokodów w inżynierii komunikacyjnej
Eurokody, jak wiadomo, stanowią zbiór przepisów dotyczących projektowania konstrukcji budowlanych. Tym samym stanowią one ważny element budowlanego procesu inwestycyjnego w zjednoczonej Europie. Bazując na europejskich zbiorach norm materiałowych oraz zbiorach norm na wyroby budowlane, stanowią one klucz do projektowania konstrukcji. Jednocześnie normy unijne, które zastępują w coraz większym stopniu normy polskie, są z założenia od kilku lat nieobligatoryjne [1], [2] i aby stać się obowiązujące muszą być przywołane. Takim dokumentem są opracowywane na ich podstawie specyfikacje techniczne, stanowiące element projektu technicznego. Z tego faktu wynika ważność przedmiotowych przepisów.
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 04-12-2009- TAGI:
- Normy
-
Budownictwo
Zakres Eurokodów w inżynierii komunikacyjnej
Eurokody, jak wiadomo, stanowią zbiór przepisów dotyczących projektowania konstrukcji budowlanych. Tym samym stanowią one ważny element budowlanego procesu inwestycyjnego w zjednoczonej Europie. Bazując na europejskich zbiorach norm materiałowych oraz zbiorach norm na wyroby budowlane, stanowią one klucz do projektowania konstrukcji. Jednocześnie normy unijne, które zastępują w coraz większym stopniu normy polskie, są z założenia od kilku lat nieobligatoryjne [1], [2] i aby stać się obowiązujące muszą być przywołane. Takim dokumentem są opracowywane na ich podstawie specyfikacje techniczne, stanowiące element projektu technicznego. Z tego faktu wynika ważność przedmiotowych przepisów.
-
DrogiRurowe elementy betonowe jako przejścia dla zwierząt
Na temat przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym mówi się i pisze coraz więcej, co niewątpliwie świadczy o ważności tego tematu. Również w Polsce w ostatnim okresie odbyło się kilka konferencji poświęconych wyłącznie tej tematyce. Ukazało się też wiele publikacji omawiających te zagadnienia. Część z wymienionych prac wykonana została przy udziale autorów niniejszego artykułu.
...Uniwersytet ZielonogórskiOpublikowano: 01-01-2008 -
Drogi
Rurowe elementy betonowe jako przejścia dla zwierząt
Na temat przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym mówi się i pisze coraz więcej, co niewątpliwie świadczy o ważności tego tematu. Również w Polsce w ostatnim okresie odbyło się kilka konferencji poświęconych wyłącznie tej tematyce. Ukazało się też wiele publikacji omawiających te zagadnienia. Część z wymienionych prac wykonana została przy udziale autorów niniejszego artykułu.