Wrocławski oddział Wód Polskich kontynuuje działania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.

Obecnie prace prowadzone są w obrębie zbiornika Topola oraz na rzekach: Białej Głuchołaskiej, Białej Lądeckiej i Nysie Kłodzkiej, a także na potoku Morawka i pięciu ciekach wodnych w powiecie nyskim – Bodzanowski Potok, Mora, potok Gierałcicki, Oleśnica oraz Głuchołazka.
Zbiornik Topola, zlokalizowany na Nysie Kłodzkiej w gminie Kamieniec Ząbkowicki, został oddany do użytku na przełomie lat 2002 i 2003. Zamknięta przez zaporę zlewnia ma powierzchnię 2139 km², a maksymalna pojemność zbiornika wynosi blisko 22 mln m³.
W skład obiektu hydrotechnicznego wchodzą:
- zapora ziemna czołowa
- trzyprzęsłowa klapowa budowla zrzutowa z mostem
- kanał odpływowy
- elektrownia wodna
- przepławka dla ryb
- przelew powierzchniowy (który uległ awarii podczas powodzi we wrześniu 2024 r.).
Pod koniec listopada 2024 r. nadzór budowlany zobowiązał Wody Polskie do wykonania do 1 czerwca 2025 r. grodzy budowlanej w czaszy zbiornika. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie przed niekontrolowanym przepływem wód przez uszkodzony przelew powierzchniowy.
Fot. Wody Polskie
W ostatnich dniach prowadzone były prace związane z rozbudową platformy technologicznej oraz nasypu pod platformę roboczą w miejscu planowanej kaszycy. W celu wzmocnienia konstrukcji zapory montowane są stalowe elementy łączone przy użyciu ściągów, co dodatkowo zwiększa stabilność obiektu. Od strony zbiornika trwa formowanie nasypu.
Równolegle na wspomnianych rzekach i ciekach prowadzone są prace polegające m.in. na odbudowie skarp, zabezpieczaniu wyrw oraz usuwaniu zatorów.
Przeczytaj także: Stronie Śląskie. Nowy most bez podpór w rzece. Rozpoczęto budowę

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.