Ministerstwo Rozwoju przygotowało program naprawczy wykorzystania funduszy UE na lata 2007-2013, który został przyjęty przez Radę Ministrów 8 grudnia br. Chodzi głównie o zwiększenie nadkontraktacji, czyli możliwości podpisywania umów na większą pulę pieniędzy unijnych niż dostępna w przekazanym nam budżecie. Aktualnie wynosi ona nieco powyżej 101%, a maksymalnie sięgała powyżej 103%.

"Nadkontraktacja jest w sytuacji, kiedy w ostatniej chwili nam jakieś projekty i pojawiają się oszczędności, albo gdy Komisja Europejska kwestionuje nam jakieś wydatki. Wówczas uwolnione pieniądze unijne mogą dofinansować inne przedsięwzięcia" – wyjaśnił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. "Kraje, które poważnie traktują politykę spójności, chcą wykorzystać jak najwięcej funduszy UE, mają nadkontraktację na poziomie 105-110%. Chcielibyśmy mieć ją na poziomie około 105% we wszystkich programach dotyczących wydawania pieniędzy unijnych. To oznacza, że do systemu musimy wprowadzić jeszcze wiele projektów, by to uzyskać" - dodał.

Nadkontraktacja ma dotyczyć inwestycji już zrealizowanych. W tym celu konieczne podpisanie umów pomiędzy beneficjentem a instytucją wdrażającą dany program dotyczący wydawania funduszy UE. Jeszcze w tym roku do resortu mają trafić projekty, na które można przekazać fundusze unijne.

Przebieg realizacji programu naprawczego
Program naprawczy przyjęty przez rząd będzie miał kilka etapów. Najważniejszy jest pierwszy, potrwa on do końca grudnia 2015 r., gdyż do tego czasu możemy wydawać pieniądze unijne z perspektywy 2007-2013. „Skupiamy się więc na uzyskaniu jak największej liczby faktur opiewających na jak największą pulę środków unijnych oraz na opłaceniu tych faktur” – wyjaśnia wiceminister. Drugi etap potrwa do około czerwca przyszłego roku, czyli czasu gdy resort będzie poświadczać KE prawidłowość poniesionych wydatków w ramach funduszy unijnych. Ostatni etap stanowi audyt środków unijnych i czas kiedy będą zamykane programy operacyjne – potrwa on do końca I kw. 2017 r. Ostateczne rozliczenie finansowe nastąpi w kolejnych miesiącach.

Nadal trwają rozmowy z KE dotyczące wydłużenia okresu wydawania funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.