• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największy w Polsce magazyn energii usprawni działanie sieci przesyłowej

Opublikowano: 27-03-2023 Źródło: Energa

Magazyn energii elektrycznej o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh został wykonany w ramach współpracy polsko-japońskiej. To największy taki obiekt w kraju. Zostanie przyłączony do sieci dystrybucyjnej, by wspomóc bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).


Największy magazyn energii w Polsce wesprze system przesyłowy. Fot. Energa Największy magazyn energii w Polsce wesprze system przesyłowy. Fot. Energa
  • Magazyn energii o mocy 6 MW ograniczy redukcję mocy zielonych źródeł podczas nadwyżek produkcji
  • Przyłączanie obiektu do sieci dystrybucyjnej rozpoczęło się w lutym a zakończy w I kwartale 2025 r.
  • Obiekt składa się z akumulatorów litowo-jonowych połączonych z kwasowo-ołowiowymi

Z famy wiatrowej do sieci dystrybucyjnej

Magazyn energii elektrycznej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Bystra i stabilizował wyłącznie jej pracę. Będzie od niej odłączony i podłączony do sieci dystrybucyjnej 110 kV. Obiekt o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh będzie uczestniczyć w bilansowaniu KSE.

Budowę magazynu zrealizowały podmioty z Polski i Japonii, aktualnie to największe takie urządzenie w kraju. Za inwestycję odpowiadała spółka Energa Wytwarzanie, która zajmuje się także eksploatacją instalacji. Podłączenie obiektu do sieci 110 kV pozwoli na realizację kontraktu mocowego na 3,79 MW, obowiązującego przez siedem lat.

Fot. Energa Fot. Energa


Koniec prac w 2025 r.

Prace przyłączeniowe rozpoczęły się w lutym 2023 r., a zakończą w I kwartale 2025 r. Magazyn pozwoli na bilansowanie zmiennej produkcji z odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, w tym mikroinstalacje. W trybie systemowym będzie pobierał prąd w czasie nadprodukcji OZE i oddawał go do sieci w okresach zwiększonego zapotrzebowania, gdy wytwarzanie z zielonej energii spada. Dzięki temu mniej będzie okresowych redukcji mocy OZE w czasie nadwyżek produkcji. Działania operatora sieci przesyłowej mogą być realizowane jedynie w trybie godzinowym ze względu na technologię elektrochemicznych magazynów energii.

Duże moc wyjściowa i pojemność

W magazynie zainstalowane są akumulatory litowo-jonowe o dużej mocy wyjściowej połączone z  kwasowo-ołowiowymi o wysokiej pojemności. Połączenie tych rozwiązań pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności przy minimalizacji kosztów. Są tu także systemy sterowania oboma rodzajami akumulatorów (BESS-DCS), przekształcania energii elektrycznej PCS (ang. Power Conversion System) przekształcania energii elektrycznej PCS oraz ochrony sieci SPS (ang. Special Protection Scheme). Ten ostatni  zrealizowany we współpracy polsko-japońskiej jest jednym z pierwszych w Europie.

Budową i testy magazynu energii prowadzili głównie polscy inżynierowie i technicy we współpracy z partnerami japońskimi.

Przeczytaj także: Waszyngton – umowa firm z Polski, Kanady i USA o budowie małych reaktorów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia