• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwukrotny wzrost produkcji prądu z mikroinstalacji fotowoltaicznych

Opublikowano: 20-03-2023 Źródło: URE

Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że w 2022 r. mikroinstalacje fotowoltaiczne wytworzyły ponad dwa razy więcej prądu niż w 2021 r. Domowe panele fotowoltaiczne dominują w tym segmencie.


Produkcja prądu z mikroinstalacji PV wzrosła w 2022 r. dwukrotnie. Fot. diyanadimitrova/Adobe Stock Produkcja prądu z mikroinstalacji PV wzrosła w 2022 r. dwukrotnie. Fot. diyanadimitrova/Adobe Stock
  • Pod koniec 2022 r. w Polsce było 1,2 mln domowych instalacji fotowoltaicznych
  • Ich łączna moc to niemal 9,3 GW
  • Wyprodukowały 5,8 TWh, 109% więcej niż w 2021 r.

Szybko rośnie produkcja prądu z domowej fotowoltaiki

Ponad 1,2 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych było na koniec 2022 r. podłączonych do sieci elektroenergetycznych. Ich łączna moc zainstalowana przekroczyła 9,3 GW, a na 99% składają się panele PV. 96% to fotowoltaika użytkowana w domach przez prosumentów. W porównaniu do 2021 r. produkcja energii elektrycznej w tym segmencie wzrosła o 109% do 5,8 TWh.


Przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach OZE w latach 2018–2022

Źródło: URE Źródło: URE

Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – komentuje Rafał Gawin, prezes URE.

Wzrost liczby mikroinstalacji w latach 2018–2022

Źródło: URE Źródło: URE

Dane URE świadczą, że Polacy aktywnie poszukują rozwiązań ograniczających wysokość rachunków za prąd. Stawiają przede wszystkim na własne odnawialne źródła energii (OZE) i produkują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych na własny użytek, nadwyżki oddając do sieci dystrybucyjnych. Rozwój domowej energetyki nie wyhamował nawet podczas pandemii koronawirusa.

Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez mikroinstalacje (2018–2022)

Źródło: URE Źródło: URE

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to jednostki o mocy do 50 kW

Za mikroinstalacje fotowoltaiczne uważa się źródła wytwórcze o mocy do 50 kW przyłączane do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Są to też jednostki OZE produkujące energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu do 150 kW (przy czym moc elektryczna nie może przekroczyć 50 kW). Prosumenci rozliczają się w systemie tzw. opustów (mogą wykorzystać 70–80% energii elektrycznej oddanej do sieci) lub net-billingu od kwietnia 2022 r. To forma sprzedaży nadmiaru do sieci i jej odkupowania w miarę potrzeby.

Przeczytaj także: Otwarto jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. 121 MW

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!