Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że w 2022 r. mikroinstalacje fotowoltaiczne wytworzyły ponad dwa razy więcej prądu niż w 2021 r. Domowe panele fotowoltaiczne dominują w tym segmencie.
Produkcja prądu z mikroinstalacji PV wzrosła w 2022 r. dwukrotnie. Fot. diyanadimitrova/Adobe Stock
- Pod koniec 2022 r. w Polsce było 1,2 mln domowych instalacji fotowoltaicznych
- Ich łączna moc to niemal 9,3 GW
- Wyprodukowały 5,8 TWh, 109% więcej niż w 2021 r.
Szybko rośnie produkcja prądu z domowej fotowoltaiki
Ponad 1,2 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych było na koniec 2022 r. podłączonych do sieci elektroenergetycznych. Ich łączna moc zainstalowana przekroczyła 9,3 GW, a na 99% składają się panele PV. 96% to fotowoltaika użytkowana w domach przez prosumentów. W porównaniu do 2021 r. produkcja energii elektrycznej w tym segmencie wzrosła o 109% do 5,8 TWh.
Przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach OZE w latach 2018–2022
Źródło: URE
Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – komentuje Rafał Gawin, prezes URE.
Wzrost liczby mikroinstalacji w latach 2018–2022
Źródło: URE
Dane URE świadczą, że Polacy aktywnie poszukują rozwiązań ograniczających wysokość rachunków za prąd. Stawiają przede wszystkim na własne odnawialne źródła energii (OZE) i produkują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych na własny użytek, nadwyżki oddając do sieci dystrybucyjnych. Rozwój domowej energetyki nie wyhamował nawet podczas pandemii koronawirusa.
Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez mikroinstalacje (2018–2022)
Źródło: URE
Mikroinstalacje fotowoltaiczne to jednostki o mocy do 50 kW
Za mikroinstalacje fotowoltaiczne uważa się źródła wytwórcze o mocy do 50 kW przyłączane do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Są to też jednostki OZE produkujące energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu do 150 kW (przy czym moc elektryczna nie może przekroczyć 50 kW). Prosumenci rozliczają się w systemie tzw. opustów (mogą wykorzystać 70–80% energii elektrycznej oddanej do sieci) lub net-billingu od kwietnia 2022 r. To forma sprzedaży nadmiaru do sieci i jej odkupowania w miarę potrzeby.
Przeczytaj także: Otwarto jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. 121 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.