• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownia gazowo-parowa w Rybniku. Umowa na instalacje gazowe

Opublikowano: 05-11-2024 Źródło: PGE, inzynieria.com

Spółka Rybnik 2050 z Grupy PGE i Gaz-System podpisały umowę na przyłączenie bloku gazowo-parowego w Rybniku do gazowej sieci przesyłowej. Powstaną gazociąg i stacja gazowa. Paliwo zostanie podane w II kwartale 2026 r.


Budowa elektrowni gazowo-parowej w Rybniku. Fot. PGE Budowa elektrowni gazowo-parowej w Rybniku. Fot. PGE

Zakres zadań obejmuje przyłączenie do sieci przesyłowej elektrowni gazowo-parowej w Rybniku, budowę gazociągu przyłączeniowego (już trwa) i stacji gazowej o parametrach technologiczno-pomiarowych 160 tys. m3/godz.

Paliwo do przyszłej elektrowni gazowo-parowej dostarczy gazociąg o długości 4,55 km i średnicy 500 mm. Roboty w Rybniku są prowadzone w dzielnicach Grabownia, Golejów, Ochojec oraz Rybnicka Kuźnia. Wykonawcą jest spółka Gascontrol Polska.

Trasa gazociągu przyłączeniowego do bloku gazowo-parowego

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Instalacja zostanie połączona w Ochojcu z gazociągiem Racibórz–Rybnik, którego budowa już trwa. Wraz z kolejnym, łączącym Kędzierzyn-Koźle z Raciborzem, powstanie liczący 80 km odcinek sieci gazowej, którym popłynie gaz m.in. do elektrowni gazowo-parowej. Jej roczne zapotrzebowanie oszacowano na 1 mld m3.

Koszt budowy obiektu to 4 mld zł netto. Zadanie realizuje konsorcjum firm Polimex Mostostal i Siemens Energy.

Pylon na budowie bloku gazowo-parowego w Rybniku. Fot. PGE Pylon na budowie bloku gazowo-parowego w Rybniku. Fot. PGE

Blok gazowo-parowy o mocy brutto przekraczającej 880 MW ma zostać uruchomiony w grudniu 2026 r. Aktualnie prowadzone są roboty fundamentowe głównych budynków technologicznych. To maszynownia turbozespołu gazowego, parowego oraz kotła odzysknicowego, także m.in. budynek elektryczny, stacja uzdatniania wody i stanowiska transformatorów blokowych.

Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej, przyszłego budynku turbiny gazowej. Zakończono budowę pylonu komunikacyjnego o wysokości 54 m. Trwają prace przygotowawcze dla układu wody chłodzącej.

Przeczytaj także: Zielona energia. Zrealizowano jedną z największych transakcji w kraju

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!