Na Mazowszu i w woj. kujawsko-pomorskim trwa budowa elektrowni gazowo-parowych. Niskoemisyjne źródła zredukują wykorzystywanie węgla w energetyce, będą też bilansować system przesyłowy. W obu trwają prace montażowe.
Elektrownia gazowo-parowa w Ostrołęce. Fot. Energa
W ostrołęckiej elektrowni gazowo-parowej rozpoczęły się próby ciśnieniowe jednego z najważniejszych urządzeń – kotła odzysknicowego (ang. Heat Recovery Steam Generator – HRSG).
Budowa elektrowni w Ostrołęce o mocy 745 MW rozpoczęła się w marcu 2022 r. Od tego czasu przetransportowano i zamontowano wszystkie części turbozespołu. To najważniejsze urządzenia w obiekcie. Nagazowano też gazociąg, który dostarczy paliwo. Trwają prace budowlano-montażowe, instalowane są urządzenia technologiczne. Montowane są turbiny gazowa i parowa, chłodnia wentylatorowa, rurociągi, a także konstrukcje stalowej ściany i dachu kluczowych obiektów, w m.in. maszynowni.
Elektrownia gazowo-parowa w Grudziądzu. Fot. Energa
W elektrowni w Grudziądzu kontynuowane są prace montażowe. Dotyczą turbozespołu, kotła odzysknicowego, transformatorów, urządzeń pomocniczych i innych obiektów. Powstają budynki instalacji pomocniczych elektrowni, takich jak stacje przygotowania wody czy gazu. Montowane są urządzenia elektryczne w rozdzielniach (ich kolejne sekcje i kable). Trwają budowa magistrali wodnej, gazociągu i linii wyprowadzenia mocy. Elektrownia będzie mieć moc zainstalowaną 560 MW, budowa prowadzona jest od czerwca 2022 r.
Elektrownie gazowo-parowe charakteryzują się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od postoju do pełnej wydajności. To cechy o kluczowym znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego z dynamicznie rozwijającym się źródłami odnawialnymi – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Pięć miliardów euro z KPO na wsparcie morskich farm wiatrowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.