Taka kwota została zadeklarowana w liście intencyjnym, który podpisano 12 listopada, wieńcząc, jak poinformowano, wielomiesięczne rozmowy. Zaangażowanie tego ważnego podmiotu ma dla nas nie tylko wymiar finansowy. To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem – powiedział Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe.

Agnes Dasewicz, szefowa DFC ds. inwestycji, dodała, że instytucja zaangażowana jest w zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy – powiedziała.

Wcześniej podobną deklarację, przy czym na równowartość 70 mld zł, złożył amerykański Export-Import Bank (Exim Bank). Była efektem rozmów m.in. z firmami Westinghouse i Bechtel, tworzącymi konsorcjum, które zbuduje elektrownię atomową w Polsce.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce

Powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu. Elektrownia atomowa będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Pierwszy powinien być gotowy w 2033 r., a całość w 2040 r.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE