• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na początku 2025 r. ruszy budowa morskiej farmy Baltic Power

Opublikowano: 15-11-2024 Źródło: Baltic Power, inzynieria.com

Svanen to specjalistyczny pływający dźwig z floty firmy Van Oord. Jest przeznaczony do instalacji fundamentów morskich farm wiatrowych. Niedawno dopłynął do portu w Gdyni. Na początku 2025 r. rozpocznie budowę elektrowni Baltic Power. Siłownia ma być gotowa w 2026 r.


Svanen wpływa do Portu Gdynia. Fot. Baltic Power Svanen wpływa do Portu Gdynia. Fot. Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiej firmy Northland Power. Svanen zainstaluje główne elementy fundamentów dla 76 turbin o mocy 15 MW oraz dwóch morskich stacji elektroenergetycznych, czyli monopale. Ich długość wynosi do 100 m, średnica to 9 m, a masa 1700 ton. Na nie zostaną nałożone elementy przejściowe łączące je z konstrukcjami wież z turbinami.

Dostawy monopali, ze względu na ich gabaryty, są prowadzane wyłącznie drogą morską. Na obszar morskiej farmy wiatrowej dostarczą je z portu przeładunkowego w Danii specjalne holowniki. Wybór tego terminalu instalacyjnego wiąże się z oczekiwaniem na dostępność polskich portów i terminalu w Świnoujściu.

Statek instalacyjny Svanen. Fot. Van Oord Statek instalacyjny Svanen. Fot. Van Oord

Svanen, pływający dźwig do służby wszedł w 1991 r., a od 2005 r. obsługuje projekty morskie. Był kilka razy modernizowany, by sprostać coraz większym rozmiarom turbin. W 2023 r. rozmiar dźwigu zwiększono ze 120 do 125 m, a udźwig z 3000 do 4500 ton. Dzięki temu może instalować monopale dla turbin o mocy 15 MW (największych w Europie).

Z powodu niewielkiej liczby dostępnych statków instalacyjnych rezerwuje się je z kilkuletnim wyprzedzeniem na ściśle określony czas. Wyzwaniem jest także dostarczenie ich na Morze Bałtyckie przez Cieśniny Duńskie.

Baltic Power jest pierwszą i jedyną morską farmą wiatrową, która weszła w fazę budowy. W 2026 r. elektrownia o mocy 1140 MW ma być włączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i ograniczy emisję CO2 o 2,8 mln ton rocznie (taką ilość wprowadziłyby do atmosfery jednostki węglowe).

Przeczytaj także: PGE planuje budowę elektrowni szczytowo-pompowej Młoty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia