PGE EJ 1 została powołana celem przygotowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, której moc wyniesie około 3000 MW. Koncerny Enea, KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia kupią od Polskiej Grupy Energetycznej po 10% akcji w spółce celowej.
Fot. freeimages.com
Jednym z najważniejszych problemów, jaki towarzyszy projektowi budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowe,j jest jej finansowanie. Koszt inwestycji szacuje się na około 40–60 mld zł. Wyznaczona do realizacji tego celu Polska Grupa Energetyczna nie jest w stanie samodzielnie zbudować siłowni. Pomóc w tym mają trzy inne polskie koncerny: Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia. Kupią one po 10% udziałów w spółce celowej – PGE EJ 1. Jak powiedział podczas odbywającego się w Krynicy forum ekonomicznego prezes PGE – Marek Woszczyk, pozyskanie partnerów biznesowych przybliża realizację inwestycji.
Zgodnie z podpisaną 3 września umową nabycia akcji strony proporcjonalnie do posiadanych udziałów będą partycypować w kosztach przedsięwzięcia przez trzy kolejne lata. Szacuje się, że łączne obciążenia z tytułu tej współpracy wyniosą około 1 mld zł.
Pierwszy w Polsce blok jądrowy ma zostać uruchomiony w 2024 r. Wciąż jednak nie wybrano konkretnej lokalizacji siłowni – pod uwagę brane są trzy nadmorskie lokalizacje: Choczewo, Gniewino i Krokowa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.