Po każdej katastrofie następuje możliwie jak najszersze usunięcie jej skutków i naprawienie bądź odbudowa zniszczonych obiektów. Co przez 33 lata działo się na miejscu katastrofy w Czarnobylu?
Reaktor nr 4 w Czarnobylu. Fot. tan4ikk/Adobe Stock
Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Awaria nastąpiła w reaktorze nr 4, został on zniszczony przez eksplozję. W wyniku wybuchu do atmosfery dostały się duże ilości promieniowania radioaktywnego. Skażeniu uległa nie tylko część terenów Ukrainy, gdzie mieści się Czarnobyl, ale też pewien obszar Białorusi. Chmura radioaktywna dotarła też nad kraje skandynawskie, środkowoeuropejskie, a nawet na południe Europy – do Grecji i Włoch. Była to największa na świecie katastrofa w obszarze energetyki jądrowej.
5 mniej znanych faktów o miejscu katastrofy w Czarnobylu
- W 2017 r. elektrownię przykrył sarkofag (tzw. Arka) – osłona, która ma na około 100 lat zabezpieczyć zniszczony reaktor.
- Ukraina i Francja rozważają budowę farmy fotowoltaicznej w strefie radioaktywnej zniszczonej elektrowni. Park energii odnawialnej miałby powstać na powierzchni około 2500 ha w odległości 10 km od miejsca katastrofy.
- W ostatnich latach na terenie dawnej elektrowni miało miejsce kilka pożarów. Naukowcy twierdzą, że pod wpływem ognia z pobliskiej roślinności i gruntu mogą uwalniać się radioaktywne cząsteczki.
- Prypeć – miasto, w którym działała elektrownia – jest dziś jednym wielkim „rezerwatem przyrody”, żyją tu dziko m.in. lisy, żubry, niedźwiedzie, jelenie i wilki.
- Aktualnie w okolicach Czarnobyla mieszka od 2 do 3 tys. osób. To głównie pracownicy czuwający nad nieczynnymi reaktorami oraz dawni mieszkańcy, którzy wrócili do swoich opuszczonych w pośpiechu domów.
Przeczytaj także: 50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.