Dokładnie 33 lata temu, 26 kwietnia 1986 r., miała miejsce awaria reaktora w Czarnobylu – płonący reaktor zabezpieczano betonem, tworząc prowizoryczny „sarkofag”. Prace prowadzono z powietrza. Choć konstrukcja miała wytrzymać maksymalnie 20 lat, to znajdujące się w zniszczonym reaktorze radioaktywne paliwo zabezpieczała jeszcze przez kolejną dekadę. To pozwoliło na gruntowne przemyślenie rozwiązania, które zastąpiło prowizoryczną konstrukcję.
Nowa Bezpieczna Powłoka elektrowni w Czarnobylu: jak ją budowano? Fot. Dmitry Birin
Projekt Nowej Bezpiecznej Powłoki, nazywanej arką lub sarkofagiem, opracowały (wraz z ukraińskimi partnerami) koncerny Bechtel i Battelle oraz EdF. Za wykonanie odpowiadało konsorcjum firm Novarka, Vinci Construction Grands Projets oraz Bouygues Travaux Publics.
Inwestycję prowadzono od 2012 do 2017 r. W budowie miała współudział polska firma Mostostal Kraków S.A., której zadaniem było wykonanie i dostawa konstrukcji stalowej kopuły zabezpieczającej pozostałości po reaktorze.
Konstrukcja ma 105 m wysokości, 150 m długości i 257 m szerokości.
To będzie największa przesuwalna budowla w historii ludzkości – zapowiadał koncern Novarka. By uniknąć promieniowania, prace montażowe będą prowadzone w pewnej odległości od radioaktywnych zgliszcz. Kiedy kopuła będzie gotowa, zostanie przesunięta na szynach.
Konstrukcja, ważąca około 36 tys. ton, ze względów bezpieczeństwa była budowana obok reaktora, w odległości 327 m. Do jej podniesienia wykorzystano 224 podnośniki hydrauliczne, które jednorazowo mogły przesuwać ją o 60 cm. Transport kopuły trwał pięć dni.
Arka ma zabezpieczać reaktor przez minimum 100 lat: na razie nie istnieje jeszcze technologia, której można byłoby użyć do usunięcia pozostałości materiałów radioaktywnych. Takie działania wstępnie zaplanowano dopiero na 2064 r.
Przeczytaj także: 50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.