Projekt Nowej Bezpiecznej Powłoki, nazywanej arką lub sarkofagiem, opracowały (wraz z ukraińskimi partnerami) koncerny Bechtel i Battelle oraz EdF. Za wykonanie odpowiadało konsorcjum firm Novarka, Vinci Construction Grands Projets oraz Bouygues Travaux Publics.

Inwestycję prowadzono od 2012 do 2017 r. W budowie miała współudział polska firma Mostostal Kraków S.A., której zadaniem było wykonanie i dostawa konstrukcji stalowej kopuły zabezpieczającej pozostałości po reaktorze.


Konstrukcja ma 105 m wysokości, 150 m długości i 257 m szerokości.

To będzie największa przesuwalna budowla w historii ludzkości – zapowiadał koncern Novarka. By uniknąć promieniowania, prace montażowe będą prowadzone w pewnej odległości od radioaktywnych zgliszcz. Kiedy kopuła będzie gotowa, zostanie przesunięta na szynach.

Konstrukcja, ważąca około 36 tys. ton, ze względów bezpieczeństwa była budowana obok reaktora, w odległości 327 m. Do jej podniesienia wykorzystano 224 podnośniki hydrauliczne, które jednorazowo mogły przesuwać ją o 60 cm. Transport kopuły trwał pięć dni.

Arka ma zabezpieczać reaktor przez minimum 100 lat: na razie nie istnieje jeszcze technologia, której można byłoby użyć do usunięcia pozostałości materiałów radioaktywnych. Takie działania wstępnie zaplanowano dopiero na 2064 r.

Przeczytaj także: 50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]