Zygmunt Solorz i Michał Sołowow zamierzają wspólnie zainwestować w budowę od czterech do sześciu małych modułowych reaktorów jądrowych (ang. Small Modular Reactors – SMR) o mocach po 300 MW.
Wizualizacja elektrowni z SMR. Fot. NuScale
- Reaktory byłyby umieszczone na terenach po elektrowniach w Pątnowie
- Teren ma rozbudowaną infrastrukturę elektroenergetyczną
- Do realizacji przedsięwzięcia zostanie utworzona spółka celowa
Inwestycja w Pątnowie
Inwestycję zaplanowano w Pątnowie, na bazie aktywów firmy ZE PAK. Spółka podpisała w tej sprawie umowę o współpracy z MS Innovation Impulse, jak podaje PAP, w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy (SGE). W ramach umowy powstanie tzw. wspólny przedsiębiorca, czyli spółka celowa (ang. special purpose vehicle – SPV), która będzie prowadzić w obszarze energetyki jądrowej. W szczególności polegającej na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR na terenie w Pątnowie, na którym spółka prowadzi obecnie działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego – czytamy w komunikacie ZE PAK.
Organizacja spółki celowej
Dodano także: Intencją stron jest zbycie lub wniesienie do SPV aktywów, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP), związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów, doprowadzenie do zakończenia obecnie prowadzonej działalności polegającej na produkcji energii z węgla brunatnego (z zachowaniem zobowiązań w tym zakresie), a następnie rozwijanie na bazie SPV projektu budowy i eksploatacji SMR.
ZE PAK i MS Innovation Impulse zamierzają finansować działalność spółki celowej (na każdym etapie jej działalności) w częściach równych odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym. Wspólnie będą też eksploatować jednostki wytwórcze.
Współpraca warunkowa
Z kolei Synthos Green Energy jest stroną umowy z GE Hitachi Nuclear Energy Americas (GEH), która dotyczy m.in. wyłączności SGE na implementację technologii GEH na terytorium Polski. Spółka zobowiązała się zapewnić SPV możliwość korzystania z tego rozwiązania.
Strony przystępują do przygotowania ostatecznej wersji umowy joint venture w celu uzgodnienia dalszych szczegółów współpracy i realizacji wspólnego projektu– podano w komunikacie.
Warunki zawieszające, od których zależy transakcja związana z powołaniem spółki celowej, to wydanie zgód przez właściwy organ ochrony konkurencji oraz podjęcia przez nadzwyczajne walne zgromadzenie ZE PAK uchwały w sprawie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Według firmy energetycznej, przedsięwzięcie ma dużą szansę realizacji z powodu umiejscowienia i istniejącej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej.
Uzupełnienie dla planowanych elektrowni jądrowych
Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
Spółka wciąż wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego, ogłosiła jednak rezygnację z tego paliwa do 2030 r.
Przeczytaj także: ZE PAK planuje inwestycję w rosyjską elektrownię jądrową?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.