Enea i firma Last Energy, amerykański deweloper elektrowni jądrowych, podpisały porozumienie o wspólnej budowie małych modułowych elektrowni jądrowych. Rozwiązanie opracowane przez Amerykanów ma skracać czas i obniżać koszty inwestycji.
Mały modułowy reaktor jądrowy. Wizualizacja. Źródło: IAEA
Spółki wyraziły zainteresowanie rozwojem, wybudowaniem i dystrybucją małych modułowych reaktorów SMR (ang. Small Modular Reactor) z zastosowanie technologii rozwijanej przez firmę ze Stanów Zjednoczonych. Założono możliwość powołania wspólnego podmiotu w Polsce, odpowiedzialnego za wdrożenie reaktorów Last Energy w kraju.
Amerykańskie rozwiązanie obejmuje bazowe reaktory PWR (ang. Pressurized Water Reactor) o mocy 20 MWe i 60 MWt. Moduły są produkowane poza miejscem budowy i montowane w modelu blokowym. Dzięki sprawdzonym standardom i wykorzystaniu gotowych komponentów wykonanie reaktora może zająć 24 miesiące. Zakładany czas eksploatacji to 42 lata.
Po potwierdzeniu zasadności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu stosownych certyfikatów, firmy podejmą decyzję, co do zakresu dalszej współpracy w oparciu o dokonane analizy rynkowe oraz potrzeby Grupy Enea – czytamy w komunikacie.
Last Energy oferuje pełny zakres usług: projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i utrzymanie instalacji, dostawę paliwa i odbiór odpadów, a także likwidację elektrowni po zakończeniu eksploatacji. Głównym inwestorem w amerykańskiej spółce jest fundusz Gigafund. Jego współzałożycielem jest Luke Nosek, który także współzakładał PayPal. Jest też inwestorem w SpaceX, zasiada w zarządzie tej firmy.
Przeczytaj także: Tauron z KGHM: wspólne działania na rzecz małych reaktorów jądrowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.