• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Demonstrator fuzji jądrowej dopuszczony do budowy

Opublikowano: 16-01-2023 Źródło: generalfusion

Kanadyjska firma planuje jeszcze latem tego roku rozpocząć budowę demonstracyjnej elektrowni syntezy jądrowej.


Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A
  • Fuzja jądrowa jest wyczekiwanym panaceum, które ma zaradzić kryzysowi energetycznemu 
  • Pierwszą udaną syntezę jądrową z przekroczonym progiem wydajności przeprowadził w Stanach Zjednoczonych międzynarodowy zespół ekspertów 
  • Wielka Brytania ma ambicje zostać pionierem komercyjnego zastosowania energetyki termojądrowej

Elektrownia demonstracyjna nie będzie generowała energii, ale stworzy warunki do syntezy jądrowej w środowisku odpowiednim dla docelowej elektrowni komercyjnej. Wewnątrz reaktora fuzji jądrowej osiągnięta zostanie temperatura przekraczająca 100 mln stopni Celsjusza. 

Inwestorzy w projekcie General Fusion widzą kluczowy krok na drodze do zasilenia zarówno przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych bezemisyjną energią termojądrową.

Wielka Brytania energetycznym pionierem

Reaktor powstanie w hrabstwie Oxfordshire na Wyspach Brytyjskich, na terenie kampusu Culham należącym do Urzędu Energii Atomowej Zjednoczonego Królestwa (UKAEA). Projekt budowy został już zatwierdzony przez komitet planowania Rady Okręgu South Oxfordshire.

Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A
Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A

Wielka Brytania od dawna jest liderem w rozwoju energii termojądrowej. Uważamy, że projekt ten pomoże przyspieszyć innowacje w zakresie syntezy jądrowej i powiązanych technologii oraz wesprze rozwój partnerstw publiczno-prywatnych w sektorze energetycznym - powiedział Sir Ian Chapman, dyrektor generalny UKAEA.

Konkretne plany i wielkie nadzieje

Elektrownia demonstracyjna będzie miała powierzchnię 10,5 tys. m2 czyli o 30%  mniej od planowej komercyjnej elektrowni. Właścicielem zostanie UKAEA, a firma General Fusion najemcą, który zainstaluje w środku namagnesowany reaktor termojądrowy.

Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A
Projekt demonstracyjnej elektrowni termojądrowej przygotowany przez biuro architektoniczne AL_A Fot. AL_A

Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne AL_A we współpracy z inżynierami Ove Arup.

Budowla ta będzie nie tylko wysoce wydajna, ale stanie się wyrazem technologicznego optymizmu związanego z syntezą jądrową, która jest doskonałym sposobem na rozwiązanie problemów energetycznych świata. Projekt jest pewnym przekazem dla opinii publicznej o niezwykłym potencjale tej technologii i będzie symbolizować wyraźną zmianę relacji między środowiskiem a przemysłem, przechodzącą od opozycji do symbiozy – zapewnia Amanda Levete, założycielka i dyrektorka AL_A.

Czym jest synteza jądrowa inaczej zwana fuzją jądrową?


Promieniowanie rentgenowskie inicjuje fuzję jądrową. Fot. LLNL
Promieniowanie rentgenowskie inicjuje fuzję jądrową. Fot. LLNL

Synteza jest przeciwieństwem rozszczepienia czyli reakcji zachodzącej w reaktorach atomowych. Reakcje termojądrowe (fuzja jądrowa) zachodzą w gwiazdach, dostarczając im energii. Fuzja jądrowa polega na łączeniu dwóch lekkich jąder w jedno cięższe (np. z wodoru powstaje hel) z uwolnieniem dużych ilości energii. 

Pierwszy sukces mamy już za sobą

Jeszcze do niedawna synteza jądrowa była założeniem tylko teoretycznym, jednak 5 grudnia 2022 r. zespół naukowców z National Ignition Facility Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) przeprowadził kontrolowany eksperyment, podczas którego, po raz pierwszy w historii fuzja jądrowa wyprodukowała więcej megadżuli niż potrzebowano do jej zainicjowania.


Przeprowadzenie eksperymentu przez naukowców z LLNL było możliwe dzięki międzynarodowej współpracy licznych uczelni, instytucji badawczych i agend rządowych w tym Defence Nuclear Organisation z Wielkiej Brytanii.

Jakie są oczekiwania wobec demonstracyjnej elektrowni termojądrowej General Fusion? [FILM]


Plan budowy elektrowni General Fusion w Oxfordshire przewiduje, że inwestycja zostanie oddana do użytku w 2026 r., a funkcje operacyjne zacznie pełnić od początku 2027 r.

Przeczytaj także: Największe elektrownie atomowe świata 2022 [RANKING TOP 15]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane
1 Komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    z.wardal Opublikowano: 18-01-2023 14:43:42
    Technologia fuzji jądrowej to przede wszystkim brak odpadów promieniotwórczych co jest ogromną wadą technologii opartej na rozszczepieniu. Ciekawy projekt związany z fuzją jądrową realizowany jest we Francji. Do wytworzenia wysokiej temperatury wykorzystywana jest energia słoneczna skupiana za pomocą systemu luster.