• Pierwszą elektrownię atomową w Polsce zbudują Amerykanie
  • Zdecydowana większość Polaków popiera rozwój energetyki atomowej
  • Wcześniej, w lutym, parafowano kontrakt na prace przedprojektowe

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, powiedziała podczas czwartkowej uroczystości, że to niezwykle ważny dzień dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz w ogóle relacji polsko-amerykańskich. Podkreśliła, że tym samym projekt pierwszej siłowni wszedł w nowy etap. W konsorcjum rolę wykonawcy będzie pełnić spółka Bechtel.

Te wszystkie kroki przybliżają nas do rozpoczęcia budowy w 2026 r., a tym samym czynią coraz bardziej realistycznym pierwszą produkcję energii jądrowej w 2033 r. – stwierdziła.


Wcześniej na antenie Polskiego Radia wyjaśniła, że jeżeli wykonawca uczestniczy we wczesnym etapie projektowania, pracach inżynieryjnych – obniża to ryzyko opóźnień. Pozwoli nam to pozostać w harmonogramie i produkować pierwszą energię w 2033 r.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku zawarto umowę z Westinghouse Electric Company na prace przedprojektowe prowadzące do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Elektrownia atomowa w Polsce

Pierwszą elektrownię atomową w Polsce, w gminie Choczewo na Pomorzu, zbudują Amerykanie, wykorzystując reaktory AP1000 generacji III+. Obecnie prowadzona jest m.in. transgraniczną ocena oddziaływania budowy siłowni na środowisko.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zakłada, że zezwolenie na budowę elektrowni atomowej zostanie wydane w 2025 r., a w 2026 r. rozpoczną się roboty.

Elektrownia atomowa w Polsce. Kto jest kim?

Do kompetencji ministra klimatu należą m.in. sprawy związane z wykorzystaniem energii jądrowej na potrzeby kraju. Minister np. koordynuje realizację planów i strategii w zakresie rozwoju energetyki atomowej, przygotowuje założenia ich zmian. W ramach ministerstwa działa Departament Energii Jądrowej, który odpowiada np. za wdrożenie Programu polskiej energetyki jądrowej.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, czyli strona opisywanej umowy, zajmuje się przygotowaniem procesu inwestycyjnego oraz pełni rolę inwestora w projektach budowy elektrowni atomowych (o łącznej mocy od 6 do 9 GW).

W 2021 r. na zlecenia ministerstwo klimatu przeprowadzono badania: „za” budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce opowiedziało 74% ankietowanych.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE