• Koreańczycy zbudowali jedną z największych elektrowni atomowych na świecie
  • Wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie ma być gotowy do końca 2022 r.
  • „Za” budową elektrowni atomowej w naszym kraju jest większość Polaków

Prezesi trzech spółek, polskich PGE (z większościowym udziałem Skarbu Państwa) oraz ZE PAK (prywatna), a także koreańskiej KHNP, podpisali list intencyjny ws. wspólnego opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o technologię APR1400. Z kolei na szczeblu ministerialnym obu krajów, parafując porozumienie, zadeklarowano wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie niezbędnej wymiany informacji.

Elektrownia atomowa w Polsce. Co dalej z inwestycją w Pątnowie?

Plan jest taki, że elektrownia atomowa w Pątnowie będzie przez 60 lat dostarczać polskim gospodarstwom tanią i czystą energię w stabilnej cenie. Grupa PGE w komunikacie przypomniała, że koreański koncern KHNP to trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie, który w ostatnim czasie, w terminie i w budżecie, zbudował elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (w Barakah). To jedna z największych elektrowni atomowych na świecie. Składa się z czterech bloków po 1400 MW każdy, które w ponad 25% wypełnią zapotrzebowanie ZEA na energię elektryczną.


W liście intencyjnym podkreślono, że w najbliższym czasie strony skupią się na wykonaniu wstępnych analiz warunków:

  • geotechnicznych,
  • sejsmicznych,
  • środowiskowych.

Poza tym opracowany ma zostać model finansowania i szacunkowy budżet dla:

  • prac przygotowawczych,
  • budowy,
  • produkcji.

Wkrótce powinniśmy poznać także wariantowy harmonogram. Wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie ma być gotowy do końca 2022 r.


Wcześniej informowano, że Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej, nie są więc to plany konkurencyjne w stosunku do zamierzeń państwa.

Budowa elektrowni atomowej to ważna część większych planów

Chang-Yang Lee, minister energii w Korei Południowej, powiedział, że przedsięwzięcie pozwoli poszerzyć i pogłębić współpracę obu krajów w sektorach przemysłowym i gospodarczym. W obliczu niedawnych niestabilności w globalnej sieci łańcucha dostaw, planujemy rozszerzyć tę współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł obronny, baterie, wodór i pojazdy elektryczne. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego pomiędzy firmami tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, która prowadzi do obopólnych korzyści i sytuacji win-win – wyjaśnił.

Z kolei wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że w Polsce potrzebujemy źródeł taniej i stabilnej energii. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to może być wsparcie dla programu polskiej energetyki jądrowej, który jest kluczowy dla nas z perspektywy kraju.

Pierwszą elektrownię atomową w Polsce zbudują Amerykanie

Wspomniany program zakłada stworzenie do 2040 r. bloków o łącznej mocy 6–9 GW. W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwszą polską elektrownię atomową, w gminie Choczewo, zbuduje partner z USA. Amerykańska propozycja to reaktory AP1000 generacji III+. Dwa takie bloki działają w Chinach, trwa budowa dwóch kolejnych, a w Stanach Zjednoczonych powstają jeszcze cztery.

W 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło badania, z których wynika, że „za” budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce jest 74% społeczeństwa.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE