• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Elektrownia atomowa. Największe elementy dotrą morzem

Opublikowano: 20-07-2023 Źródło: PPEJ

Podpisano porozumienie ws. budowy morskiej konstrukcji, która posłuży do rozładunku elementów pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Stronami porozumienia są spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni.


Fot. FotoArt MP/Adobe Stock Fot. FotoArt MP/Adobe Stock
  • Elektrownia atomowa planowana jest w Choczewie w woj. pomorskim
  • Morska konstrukcja najpierw posłuży do rozładunku olbrzymich elementów
  • Do elektrowni atomowej pobiegnie droga i linia kolejowa

Elektrownia atomowa. Hydrotechnika w służbie energetyki

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe została powołana w celu przygotowania procesu inwestycyjnego oraz pełnienia roli inwestora w projektach budowy elektrowni atomowych w Polsce. W przypadku pierwszej siłowni, która powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu, właśnie uzgodniono, że to Urząd Morski w Gdyni będzie odpowiadać za pozyskanie niezbędnych zgód, a następnie wybudowanie morskiej konstrukcji w rejonie elektrowni jądrowej. W porozumieniu szczegółowo określono parametry techniczne konstrukcji, podział obowiązków, wstępny plan prac przygotowawczych, administracyjnych i etapu budowy.

Dzięki realizacji obiektu hydrotechnicznego największe elementy na plac budowy elektrowni atomowej będą transportowane drogą morską. To m.in.: zbiornik reaktora oraz wytwornica pary.

Do konstrukcji morskiej będą cumowały statki z elementami wyposażenia elektrowni jądrowej. To rozwiązanie będzie tańsze niż budowa fabryki na zapleczu elektrowni. Cieszymy się, że potencjał administracji morskiej został zaangażowany do kolejnej inwestycji, strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Sama budowla, po wybudowaniu elektrowni, nie zostanie rozebrana, wzbogaci infrastrukturę hydrotechniczną na tym odcinku naszego wybrzeża – powiedział Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.


Na mocy rządowej uchwały na wykonanie morskiej konstrukcji, linii kolejowej oraz drogi do elektrowni atomowej przeznaczonych zostanie ponad 4,7 mld zł. Na samo nabrzeże wydanych ma być 907 mln zł.

Źródło: KPRM Źródło: KPRM

Elektrownia atomowa i morska konstrukcja. Komentarz

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury:

Budowa elektrowni jądrowej to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed polskim sektorem energetycznym w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Ta wielka inwestycja wymaga jednak wzniesienia infrastruktury towarzyszącej, która powstanie w pierwszej kolejności. Nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska MOLF służąca do rozładunku elementów do budowy elektrowni, które przypłyną drogą morską, to trzy zasadnicze inwestycje, które musimy ukończyć, aby elektrownia mogła powstać. Cieszę się, że konstrukcja MOLF będzie realizowana przez Urząd Morski w Gdyni, który w ostatnich latach przeprowadził m.in. budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Elektrownia atomowa. Na Pomorzu popracują Amerykanie

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie zbudowana w gminie Choczewo (woj. pomorskie). Siłownia o mocy do 3750 MW powstanie w technologii AP 1000. Plan jest taki, że zezwolenie na roboty budowlane będzie wydane w 2025 r., a budowa zacznie się w kolejnym roku.

Elektrowni atomowych mamy mieć więcej. Rządowy plan zakłada, że do 2040 r. zbudowane zostaną bloki o łącznej mocy 6–9 GW. W przypadku drugiej polskiej elektrowni jądrowej pod uwagę brane są trzy lokalizacje: Bełchatów (woj. łódzkie), Kozienice (woj. mazowieckie) oraz Połaniec (woj. świętokrzyskie).

Poza tym pod koniec października 2022 r. podpisano list intencyjny ws. wspólnego opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie) w oparciu o technologię APR1400. Stronami są spółki PGE (z większościowym udziałem Skarbu Państwa), ZE PAK (prywatna) oraz koreańska KHNP (trzeci największy operator elektrowni jądrowych na świecie).

O tego typu swoich inwestycjach informowały także takie państwowe koncerny, jak KGHM czy Orlen.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!