Mam nadzieję, że do końca trzeciego kwartału rząd przyjmie projekt i prześle go do parlamentu, tak aby jeszcze w tym roku ustawa została przyjęta – powiedział PAP pełnomocnik Maciej Bando. Wyjaśnił też, iż szacunkowa wartość budowy elektrowni atomowej (trzy bloki) to około 150 mld zł, ale bez kosztów finansowania, w tym m.in. odsetek od długu.

Pełnomocnik dodał, że w przypadku części dłużnej inwestor rozpoczął już rozmowy na najwyższym szczeblu z amerykańskim EXIM Bankiem, czyli agencją kredytów eksportowych rządu federalnego USA. Podkreślił również, że zanim jakakolwiek instytucja pożyczy pieniądze na taką inwestycję, swoją część wyłożyć musi właściciel.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Kto jest kim?

Sprawy związane z wykorzystaniem energii jądrowej na potrzeby kraju należą do resortu klimatu. Minister np. koordynuje realizację planów i strategii w zakresie rozwoju energetyki atomowej, przygotowuje założenia ich zmian. W ramach ministerstwa działa Departament Energii Jądrowej, który odpowiada np. za wdrożenie Programu polskiej energetyki jądrowej. Z kolei przygotowaniem procesu inwestycyjnego zajmuje się spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, która pełni także rolę inwestora w projektach budowy elektrowni atomowych. Spółka jest w 100% własnością Skarbu Państwa i to właśnie o niej mówił pełnomocnik.

Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce, w gminie Choczewo na Pomorzu, zbuduje amerykańskie konsorcjum Westinghouse oraz Bechtel. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zakłada, że zezwolenie na budowę zostanie wydane w 2025 r., a w 2026 r. rozpoczną się roboty. Elektrownia atomowa będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Pierwszy powinien być gotowy w 2033 r.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE