Planowane prace obejmują zarówno kontynuację działań rozpoczętych w ramach etapu pierwszego – na które spółka uzyskała zgodę 29 sierpnia 2025 r. – jak i poszerzony zakres robót, niezbędnych do uruchomienia zasadniczej fazy inwestycji.

Kontynuujemy działania zmierzające do najważniejszego momentu w realizacji naszego projektu, czyli do wylania pierwszego betonu jądrowego. Pierwszy etap prac przygotowawczych ruszy już jesienią. Zależy nam na utrzymaniu ambitnego harmonogramu realizacji inwestycji, dlatego wniosek o pozwolenie na etap drugi złożyliśmy już teraz – podkreślił Marek Woszczyk, prezes PEJ.

Zakres drugiego etapu

Etap drugi obejmuje szereg działań technicznych i infrastrukturalnych, które mają umożliwić sprawne prowadzenie budowy. W planach znajdują się m.in.:

  • przygotowanie terenu i fundamentów pod długoterminowe węzły betoniarskie, kluczowe dla produkcji betonu w kolejnych fazach,
  • budowa ujęć wody pitnej i technicznej oraz kanalizacji ściekowej wraz z docelowym odprowadzeniem ścieków do projektowanej oczyszczalni,
  • rozmowy z gminą Choczewo w sprawie przekazania oczyszczalni po zakończeniu inwestycji,
  • wykonanie oświetlenia i instalacji elektrycznych dla placu budowy.

Ponadto przewidziano niwelację i zagospodarowanie terenu wraz z wzniesieniem tymczasowych obiektów zaplecza technicznego i socjalno-biurowego. Powstaną także drogi dojazdowe, parkingi, magazyny oraz warsztat obsługi i konserwacji sprzętu budowlanego.

Aspekt środowiskowy

Do wniosku PEJ dołączyły raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Tym samym spółka wypełniła wymóg decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 19 września 2023 r., dotyczącej budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo.

Przeczytaj także: Powstanie infrastruktura zasilająca plac budowy elektrowni jądrowej