Francja, USA, Japonia – z tymi krajami polski rząd rozmawia ws. budowy pierwszej elektrowni atomowej. Na razie nie zapadła jednak jeszcze decyzja co do miejsca budowy. To uzależnione jest m.in. od wyboru technologii.
Fot6. Siarhei/Adobe Stock
- Polska gospodarka zużywa niemal 170 TWh energii elektrycznej
- Budowa elektrowni atomowej jest ważna z uwagi na zmiany klimatu
- Być może w tym roku wybrana zostanie technologia
Temat budowy elektrowni atomowej został poruszony na antenie Polsat News w trakcie rozmowy z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem, który był pytany o wizytę w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Mamy z Francją kilka interesów, szczególnie związanych z gospodarką. Między innymi kwestie budowy elektrowni atomowej. Francja to bardzo duży potentat w tym zakresie. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, z kim wejdziemy we współpracę. Trwają również negocjacje z USA, niedawno byliśmy z premierem w Japonii – powiedział Piotr Müller.
Dodał też, że Francuzi ponad 70% energii pozyskują z atomu, z kolei Japończycy dysponują nową technologią budowy małych reaktorów jądrowych. Dlatego też warto dyskutować w takim gronie, aby licytować cenę, ale sprawdzać również technologię, bo ona oczywiście ma kluczowe znaczenie – mówił Müller.
Rzecznik rządu wyjaśnił, że dopiero po wyborze technologii poznamy miejsce budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jednocześnie dał do zrozumienia, że decyzji ws. technologii należy spodziewać się w tym roku. Jego zdaniem sama budowa to już dłuższy proces, może potrwać 10 lat, ale w kontekście zmian klimatycznych to ruch niezbędny. Rzecznik dodał też, że premier Mateusz Morawiecki nakazał odpowiednim ministrom przyspieszenie negocjacji z poszczególnymi państwami.
Budowa elektrowni atomowej w Polsce
Zgodnie z najnowszymi planami, ogłoszonymi przez ówczesny resort energii pod koniec 2019 r., w naszym kraju pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej, o mocy około 1-1,5 GW, gotowy ma być około 2033 r. Do tego łącznie w latach 2033-2039 r. mają być zbudowane cztery bloki atomowe (całkowita moc 4-6 GW). Ponadto następne dwa powinny powstać w latach 2041 i 2043. Do połowy br. mają potrwać badania lokalizacyjne i środowiskowe, które prowadzone są w dwóch lokalizacjach: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” (woj. pomorskie).
W 2017 r. 59% Polaków pytanych przez resort energii było „za” budową elektrowni jądrowej. Jak podano pod koniec 2018 r., nasza gospodarka zużywa blisko 170 TWh energii elektrycznej.
Przeczytaj także: Jest decyzja – będzie polska elektrownia atomowa. Budowy chce Ministerstwo Energii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.