Elektrownia atomowa w Polsce - gdzie i kiedy?

Jak czytamy dalej, w latach 2033-2039 r. zostaną zbudowane cztery bloki atomowe w Polsce, o całkowitej mocy około 4-6 GW. Z kolei następne dwa w latach 2041 i 2043.

W dokumencie napisano także, iż za wprowadzeniem energetyki jądrowej do polskiego bilansu energetycznego przemawia kilka czynników. Bloki jądrowe zapewniają stabilność wytwarzania energii przy zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie możliwa jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii po racjonalnym koszcie – wysokie nakłady inwestycyjne są rekompensowane niskim kosztem zmiennym wytwarzania.

Bezpieczeństwo?

Resort przypomniał, że aktualnie wykorzystywane technologie (generacji III i III+) oraz rygorystyczne normy światowe w zakresie bezpieczeństwa jądrowego zapewniają bezpieczeństwo eksploatacji elektrowni jądrowej oraz składowania odpadów.

W raporcie zauważono także, że budowa elektrowni jądrowej może być zrealizowana aż do 60% wartości projektu przez polskie przedsiębiorstwa we współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi.

Dodano, że dotychczasowa polityka energetyczna państwa zapewniała realizację ustawowego celu, ale ze względu na zmiany, jakie zaszły w gospodarce krajowej, a także nowe problemy i wyzwania, konieczna jest aktualizacja kierunków, w których powinien zmierzać polski sektor energetyczny, a pośrednio cała gospodarka.

Energia elektryczna w Polsce

Jak wyliczono, polska gospodarka zużywa blisko 170 TWh energii elektrycznej, przy czym import i eksport mają charakter regulacyjny. Produkcja energii elektrycznej w Polsce od połowy XX w. wzrosła ponad 17-krotnie. Obecnie moc zainstalowana w krajowym systemie elektroenergetycznym przekracza 41 GW, z czego ponad 32 GW to elektrownie zawodowe (w większości oparte na węglu kamiennym i brunatnym). Ponad 6,4 GW to moce zainstalowane w OZE (głównie wiatrowe), resztę stanowią elektrownie przemysłowe (paliwa różne) – około 2,6 GW.

Przypomnijmy, że w minionym roku rozpoczęto badania związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone są w dwóch lokalizacjach: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”, położonych w gminach Choczewo, Krokowa i Gniewino (woj. pomorskie). Potrwać mają do połowy 2020 r.

Co na to Polacy?

Pod koniec 2017 r. Ministerstwo Energii przepytało Polaków o ich stosunek do budowy elektrowni jądrowej. Za realizacją przedsięwzięcia było 59% z pytanych. Uwagi do dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” można składać do 15 stycznia 2019 r. przez specjalny formularz na stronie gov.pl oraz na adres polityka.energetyczna@me.gov.pl.

„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” – cały raport zobaczysz TUTAJ.

Przeczytaj także. Minister: najtańsza jest energia z elektrowni atomowej