Jest już komplet pozwoleń na budowę farmy fotowoltaicznej Mitra w Przykonie (woj. wielkopolskie) o mocy 65 MWp. Obiekt powstanie na zrewitalizowanych terenach pokopalnianych. Ogłoszono przetarg na jej wykonanie. Rozpoczęcie robót budowlanych przewidziano na połowę 2023 r.
W Wielkopolsce powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 65 MW. Fot. ilustr. Serhiipanin/Adobe Stock
- Farma fotowoltaiczna powstanie na dawnej odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów
- Poza elektrownią słoneczną powstanie linia kablowa o długości 11 km
- W 2023 r. roku zostaną na tym obszarze uruchomione dwie instalacje o łącznej mocy 88 MWp
Największy projekt inwestora
Budowa farmy fotowoltaicznej jest inwestycją spółki Energa Green Development z Grupy Orlen. To aktualnie największy taki projekt firmy. Elektrownia słoneczna ma rocznie produkować tyle energii elektrycznej, ile wynosi zapotrzebowanie 30 tys. gospodarstw domowych. Obiekt powstanie na gruntach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Znajdują się one w gminie Przykona w powiecie tureckim. Wszystkie powstające i działające na tym terenie odnawialne źródła energii (OZE) będą wytwarzać zieloną energię, która wystarczy dla prawie 70 tys. domów. Portfel projektów fotowoltaicznych firmy obejmuje instalacje o mocy około 500 MW.
Infrastruktura wyprowadzająca zieloną energię do sieci
Wybrany w przetargu wykonawca wybuduje farmę fotowoltaiczną i wykona infrastrukturę wyprowadzającą moc do sieci elektroenergetycznej – głównego punktu odbioru GPO Psary, który będzie połączony 11-kilometrową linią kablową z głównym punktem zasilania GPZ Żuki. Zostaną też opracowane i złożone wnioski o pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Przez dwa lata zwycięzca postępowania ma zapewnić usługi serwisowe.
Uruchomienie dwóch farm fotowoltaicznych jeszcze w tym roku
W 2023 r. zostaną uruchomione w pełni dwie farmy fotowoltaiczne. Pierwsza to PV Gryf o mocy 26 MWp (zwiększonej z 20 MWp) powstająca w bliskim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona. Druga jest budowana w Wielbarku (woj. warmińsko-mazurskie). Jej moc wyniesie 62 MWp, z których 12 MWp produkuje już zielony prąd. Uruchomienie pozostałej części instalacji ma nastąpić w półroczu 2023 r. po zakończeniu modernizacji GPZ Wielbark.
Przeczytaj także: Kto produkuje najwięcej zielonej energii na świecie? TOP 30
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.