Jak podano w komunikacie podpisanie umowy z inżynierem kontraktu przybliża budowę morskiej farmy wiatrowej, która do 2030 r. ma dostarczać prąd do przesyłowych sieci elektroenergetycznych.

Zadania inżyniera kontraktu obejmują n.in. stałą kontrolę nad jakością robót, a także ich postępem. W myśl umowy konsorcjum będzie uczestniczyć w inspekcjach i odbiorach fabrycznych, a także zajmie się organizacją okresowych kontroli BHP. Ma nadzorować prace wykonywanie w części liniowej i stacyjnej przyłącza lądowego.

Infrastrukturę przesyłową morskiej farmy wiatrowej na lądzie zaplanowano w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim (woj. pomorskie).

Inżynierem kontraktu zostało konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji Energoprojekt-Katowice oraz Energopomiar.

Morska farma wiatrowa Baltica będzie się składać z elektrowni Baltica 2 o mocy 1,5 GW i Baltica 3 (1 GW). Ich uruchomienie ma nastąpić do 2030 r. W obu przypadkach podpisano umowy z operatorem sieci przesyłowej (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) na przyłączenie do sieci, uzyskano pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), otrzymano prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Obiekty mają decyzje lokalizacyjne i środowiskowe.

Przeczytaj także: Jest dostawca turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2