Partnerzy portalu

Jest dostawca turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

Opublikowano: 20-04-2023 Źródło: PGE Energia Odnawialna, Ørsted

Spółka Ørsted i Grupa PGE podpisały kontrakt na dostawę turbin dla Baltica 2 o mocy niemal 1,5 GW, jednego z etapów budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica. Aktualnie to największe przedsięwzięcie w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).


Turbina wiatrowa. Fot. ilustr. brand.punkt./Adobe Stock Turbina wiatrowa. Fot. ilustr. brand.punkt./Adobe Stock

Produkcja roczna zielonej energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 będzie odpowiadać zużyciu 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Elektrownia ma zostać uruchomiona w 2027 r.

107 wiatraków o mocy 14 MW każdy dostarczy Siemens Gamesa Renewable. Łączna moc wynosi 1498 MW. Spółka przez pięć lat od uruchomienia morskiej farmy wiatrowej będzie odpowiadać za serwis i dostawę części zamiennych.

Baltica 2 – mapa. Źródło: PGE Energia Odnawialna Baltica 2 – mapa. Źródło: PGE Energia Odnawialna

W komunikacie podkreślono, że budowa morskiej farmy wiatrowej o mocy niemal 1,5 GW to największa tego rodzaju inwestycja w polskiej części Morza Bałtyckiego i jednocześnie jedna z największych na świecie. Do 2030 r. zamierzamy wybudować na Bałtyku około 2,5 GW mocy wytwórczych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Siemens Gamesa ma podpisane jeszcze trzy umowy na łączną moc 1,79 GW, czyli około jednej szóstej celu Polski.

Baltica 2 znajdzie się w odległości 40 km od wybrzeża Bałtyku między Ustką a Łebą. 14-megawatowe turbiny mają rotor o średnicy 236 m, długość łopaty wynosi 115 m (nadają się do recyklingu), a powierzchnia obszaru wymiatania 43,5 tys. m2. Wysokość wiatraka zależy od warunków w miejscu budowy.

Przeczytaj także: Największe morskie farmy wiatrowe na świecie – TOP 25

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia