Morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie mieć moc 1,5 GW, a złoży się na nią 107 wiatraków z turbinami. Ørsted wykorzysta system kwalifikacyjny Achilles Utilities NCE do pozyskania potencjalnych oferentów. Ogłoszenie przetargu na dostawę z instalacją fundamentów i morskich stacji energetycznych nastąpi w maju lub czerwcu 2023 r.

Dostawcy wyposażenia dla morskiej farmy wiatrowej mogą ubiegać się o kwalifikację w dowolnym momencie. Należy wypełnić wniosek i uiścić z góry roczną opłatę kwalifikacyjną w wysokości od 220 do 985 euro.

Ogłoszono też odrębne postępowanie na realizację horyzontalnych przewiertów kierunkowych HDD i robót towarzyszących na styku morza i lądu. Będą to cztery przewierty do instalacji kabli elektroenergetycznych wyprowadzających prąd z morskiej farmy wiatrowej.

Morska farma wiatrowa Baltica o mocy do 2,5 GW powstanie w dwóch fazach – Baltica 2 i Baltica 3. Pierwsza ma być uruchomiona w 2027 r. (zamknięcie finansowania przewidziano na 2024 r.), a druga w 2028 r.

Niedawno PGE i Ørsted wybrały dostawcę turbin wiatrowych o mocy 14 MW do posadowienia na fundamentach morskiej farmy wiatrowej.

Przeczytaj także: LiDAR zbadał wietrzność i falowanie Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej