Linia sieci przesyłowej przebiegnie przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Zostanie poprowadzona głównie przez tereny leśne i rolne. Jej długość wyniesie 19,5 km. Roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku, a mają się zakończyć do grudnia 2025 r.

Pozwolenie na budowę dla linii Choczewo–Żarnowiec to kolejny ważny krok w realizacji celów PSE związanych z transformacją polskiego sektora energetycznego. Budowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć na północy Polski umożliwi odebranie mocy z nowych źródeł wytwórczych powstających na Pomorzu i jednocześnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie – podkreśla Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Linia Choczewo–Żarnowiec jest jednym z czterech nowych połączeń przesyłowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Wszystkie pozwolą na dostarczenie energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych do odbiorców w centralnej i południowej części kraju. Połączą budowaną stację elektroenergetyczną Choczewo z istniejącą Żarnowiec.

28 lipca 2023 r. instalacja otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a 13 października 2023 r. kolejną, tym razem o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej.

Wykonawcą zadania jest firma Pile Elbud. Kontrakt podpisano 12 kwietnia 2024 r.

Przeczytaj także: Największa farma wiatrowa na Bałtyku. Aukcja w 2025 r.