Partnerzy portalu

Największa farma wiatrowa na Bałtyku. Aukcja w 2025 r.

Opublikowano: 10-04-2024 Źródło: Equinor

Equinor i Polenergia wystąpiły o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. O jej budowie zadecyduje aukcja zaplanowana na 2025 r.


Morska farma wiatrowa Bałtyk I weźmie udział w aukcji w 2025 r. Fot. ilustr. Equinor Morska farma wiatrowa Bałtyk I weźmie udział w aukcji w 2025 r. Fot. ilustr. Equinor
  • Morska farma wiatrowa Bałtyk I osiągnie moc do 1560 MW
  • To największy taki projekt na Bałtyku w drugiej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
  • W 2027 r. zostaną uruchomione dwie elektrownie, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW

Najbardziej zaawansowane przedsięwzięcie w drugiej fazie budowy morskich farm wiatrowych

Morska farma wiatrowa Bałtyk I to aktualnie największy taki projekt na polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Jej moc wyniesie do 1560 MW. To także najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

Bałtyk I jest jednym z trzech przedsięwzięć firm Equinor i Polenergia. Łączna moc tych morskich farm wiatrowych wyniesie około 3000 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie równoważna zapotrzebowaniu 4 mln polskich gospodarstw domowych.


Morska farma wiatrowa 80 km od brzegu morza

Morska farma wiatrowa Bałtyk I znajdzie się około 80 km od linii brzegowej. Prąd będzie przesyłany kablami do powstającej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Długość infrastruktury przyłączeniowej na lądzie wyniesie do 20 km. Będzie ona przebiegać pod ziemią, dzięki czemu zminimalizowany zostanie wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.

Fot. ilustr. Equinor Fot. ilustr. Equinor

Wyprowadzenie mocy z morskiej farmy wiatrowej

Wyprowadzenie mocy dla północnej części przebiegu kabli elektrowni Bałtyk I będzie częściowo zrealizowane w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. We wszystkich przypadkach przekroczenia styku morza z lądem będą wykonane metodą bezwykopową. Bałtyk I uzyskał na razie pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.

Badania i projektowanie

Dla tego obiektu zgromadzono dane pomiarowe i meteorologiczne w trakcie trwającego ponad rok badania intensywności wiatru i fal. Umożliwi to wyliczenie oczekiwanej produkcji energii elektrycznej. Prowadzone w 2023 r. badania dna morskiego pozwoliły wstępnie rozpoznać warunki geologiczne obszaru siłowni. Dzięki nim będzie można zaprojektować optymalne rozmieszczenie wież z turbinami.

Fot. ilustr. Equinor Fot. ilustr. Equinor

Najważniejsze kontrakty i budowa bazy serwisowej

Uruchomienie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III przewidziano na 2027 r. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW. Są już umowy z dostawcami najważniejszych komponentów. Turbiny dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty – SIF Netherlands, a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Podpisano też kontrakty na wszystkie niezbędne kable (ich zaprojektowanie, produkcję, dostawę oraz instalację kabli wewnętrznych i eksportowych). Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Partnerzy inwestycyjni podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III – czytamy w komunikacie.

W 2024 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej w Łebie. Ten ośrodek logistyczno-operacyjny będzie odpowiadać za prawidłową działalność morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji.

Przeczytaj także: W Polsce działa 1,4 mln mikroinstalacji PV. Konieczne inwestycje w sieci

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia