Equinor i Polenergia wystąpiły o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. O jej budowie zadecyduje aukcja zaplanowana na 2025 r.
Morska farma wiatrowa Bałtyk I weźmie udział w aukcji w 2025 r. Fot. ilustr. Equinor
- Morska farma wiatrowa Bałtyk I osiągnie moc do 1560 MW
- To największy taki projekt na Bałtyku w drugiej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
- W 2027 r. zostaną uruchomione dwie elektrownie, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW
Najbardziej zaawansowane przedsięwzięcie w drugiej fazie budowy morskich farm wiatrowych
Morska farma wiatrowa Bałtyk I to aktualnie największy taki projekt na polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Jej moc wyniesie do 1560 MW. To także najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju.
Bałtyk I jest jednym z trzech przedsięwzięć firm Equinor i Polenergia. Łączna moc tych morskich farm wiatrowych wyniesie około 3000 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie równoważna zapotrzebowaniu 4 mln polskich gospodarstw domowych.
Morska farma wiatrowa 80 km od brzegu morza
Morska farma wiatrowa Bałtyk I znajdzie się około 80 km od linii brzegowej. Prąd będzie przesyłany kablami do powstającej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Długość infrastruktury przyłączeniowej na lądzie wyniesie do 20 km. Będzie ona przebiegać pod ziemią, dzięki czemu zminimalizowany zostanie wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.
Fot. ilustr. Equinor
Wyprowadzenie mocy z morskiej farmy wiatrowej
Wyprowadzenie mocy dla północnej części przebiegu kabli elektrowni Bałtyk I będzie częściowo zrealizowane w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. We wszystkich przypadkach przekroczenia styku morza z lądem będą wykonane metodą bezwykopową. Bałtyk I uzyskał na razie pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.
Badania i projektowanie
Dla tego obiektu zgromadzono dane pomiarowe i meteorologiczne w trakcie trwającego ponad rok badania intensywności wiatru i fal. Umożliwi to wyliczenie oczekiwanej produkcji energii elektrycznej. Prowadzone w 2023 r. badania dna morskiego pozwoliły wstępnie rozpoznać warunki geologiczne obszaru siłowni. Dzięki nim będzie można zaprojektować optymalne rozmieszczenie wież z turbinami.
Fot. ilustr. Equinor
Najważniejsze kontrakty i budowa bazy serwisowej
Uruchomienie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III przewidziano na 2027 r. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW. Są już umowy z dostawcami najważniejszych komponentów. Turbiny dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty – SIF Netherlands, a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Podpisano też kontrakty na wszystkie niezbędne kable (ich zaprojektowanie, produkcję, dostawę oraz instalację kabli wewnętrznych i eksportowych). Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Partnerzy inwestycyjni podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III – czytamy w komunikacie.
W 2024 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej w Łebie. Ten ośrodek logistyczno-operacyjny będzie odpowiadać za prawidłową działalność morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji.
Przeczytaj także: W Polsce działa 1,4 mln mikroinstalacji PV. Konieczne inwestycje w sieci
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.