Kontrakty zostały zawarte pośrednictwem dwóch spółek joint venture (każda dla jednej morskiej farmy wiatrowej). Dotyczą rezerwacji mocy produkcyjnych i prac wstępnych z firmami Sif i Smulders, by te mogły rozpocząć prace i zabezpieczyć kluczowe zasoby przed wiążącymi zamówieniami. Obejmują też zapewnienie dostępności portu instalacyjnego i wybranych podwykonawców. Pod koniec sierpnia 2024 r. umowy rezerwacyjne mają być zastąpione ostatecznymi kontraktami.

Umowy na 100 elementów przejściowych są następstwem kontraktów na 100 monopali dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, które dostarczy Sif.

Prace obejmuję produkcję elementów, projekty serwisu, zaopatrzenia, budowy, testowania i uruchomienia. Sif wyprodukuje 30 tys. ton rur stalowych wraz z kołnierzami w zakładzie w Roermond w Holandii. Smulders wykona dodatkowe elementy stalowe, powłokę, instalację elektryczną, przeprowadzi testy i uruchomienie. Produkcja odbędzie się w polskich zakładach Smulders, a montaż końcowy odbędzie się w stoczni firmy w Hoboken w Belgii.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą wyposażone w łącznie 100 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 14-236 DD o mocy jednostkowej 14 MW. Każda elektrownia będzie miała po 720 MW mocy. Mają być uruchamiane do końca 2027 r. i do 2030 r.

Przeczytaj także: Czy powstanie morska farma wiatrowa Baltica 2? Decyzja w II połowie roku