Otrzymana decyzja pozwoli PSE złożyć w II połowie 2024 r. wnioski o wydanie decyzji lokalizacyjnych dla tras planowanych sieci. To dwie z czterech instalacji planowanych do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. Dla jednej z nich, relacji Choczewo–Żarnowiec podpisano już kontrakt z wykonawcą.

Pierwsza linia energetyczna 400 kV z decyzją środowiskową będzie liczyć 130 km. Przebiegnie od budowanej stacji elektroenergetycznej Choczewo do nacięcia istniejącej linii Gdańsk Błonia–Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie. Zostanie poprowadzona przez 18 gmin na Pomorzu (Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Luzino, Linia, Szemud, Kartuzy, Przodkowo, Somonino, Żukowo, Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb i Cedry Wielkie). Druga linia wysokiego napięcia ma liczyć 90 km. Przejdzie od stacji Choczewo przez teren 10 pierwszych gmin, do stacji Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo.

Początek prace budowlanych zaplanowano na przełom lat 2025 i 2026. Oddawane będą odpowiednio za trzy i dwa lata.

Cztery sieci przesyłowe to program inwestycyjny realizowany przez PSE na Pomorzu od kilku lat. Ich łączna długość wyniesie 250 km. Powstaną też dwie stacje elektroenergetyczne. Celem jest wyprowadzenie mocy z turbin wiatraków, które zostaną posadowione na Morzu Bałtyckim. Zaplanowano też stacje i linie do przesyłu prądu z elektrowni atomowej.

Modernizację przejdzie istniejąca infrastruktura, w tym tzw. szyna północna, obejmująca ciąg liniowy relacji Krajnik–Morzyczyn–Dunowo Słupsk–Żarnowiec–Gdańsk I–Gdańsk Błonia.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2. Umowa na morskie stacje energetyczne