Farmy fotowoltaiczne znajdują się w województwach lubuskim i wielkopolskim, a wiatrowa w woj. łódzkim. Sfinalizowanie zakupu zwiększy moce OZE koncernu o 30%. Nowoczesne jednostki będą rocznie produkować 400 GWh energii elektrycznej. Odpowiada to zapotrzebowaniu 182 tys. gospodarstw domowych.

Pierwsza farma fotowoltaiczna znajduje się w Chotkowie w powiecie żagańskim (woj. lubuskie). Działa od stycznia 2024 r. Zajmuje obszar 45 ha, jest wyposażona w ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MWp. Instalację zaprojektowano tak, by ograniczyć jej wpływ na środowisko. Ogrodzenie pozwala na przemieszczanie się małych zwierząt po naturalnych szlakach migracyjnych.

Druga farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp, jest rozbudowywana o kolejne 40 MWp (te prace mają trwać do końca 2024 r.). Zbudowano ją na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w woj. wielopolskim. Po zakończeniu inwestycji będzie to największa elektrownia słoneczna w Polsce. W sąsiedztwie Orlen ma już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy 57 MW, powstają kolejne źródła zielonej energii (68 MW).

Koncern przejmie też farmę wiatrową Warta położoną na zachód od Sieradza (woj. łódzkie). 13 turbin ma łącznie 26 MW. Duża intensywność wiatru pozwala efektywnie wykorzystywać moc zainstalowaną.

Do końca 2030 r. spółka chce osiągnąć 9 GW mocy OZE. Pomoże w tym morska elektrownia Baltic Power (1140 MW), która ma być uruchomiona w 2026 r.

Przeczytaj także: PGE ogłosiła przetarg na budowę wielkiego magazynu energii w Żarnowcu